olej/płyta pilśniowa, 51,5 x 51,5 cm sygnowany, datowany i nr katalogu autorskiego p.d.: `DUDA GRACZ 1515/92` na odwrociu naklejka autorska z opisem pracy i nr katalogu autorskiego
Czyste, pozbawione sztafażu pejzaże pojawiają się w twórczości Jerzego Dudy-Gracza rzadko i stanowią osobną grupę obrazów. Większość z nich powstała we wsi Brzegi koło bukowiny, w której artysta malował z przerwami od połowy lat 70. Jeździł tam ze swoim przyjacielem Władysławem Kubarkiem do mieszkającego tam jego brata - Jana. Powstałe w Brzegach pejzażowe kompozycje Dudy-Gracza przedstawiają niekiedy chaty i łąki pokryte śniegiem, innym razem bliskie krajobrazom Jacka Malczewskiego szerokie, odkryte pola. Na tle jasno skodyfikowanego repertuaru motywów i kadrów pejzaży Dudy-Gracza prezentowany obraz "Brzegi-Łąka" wydaje się szczególnie interesujący. Artysta odszedł w nim bowiem od typowego dla siebie sposobu pasmowego komponowania widoków. Właściwie cała powierzchnia obrazu została przez artystę zagospodarowana wyboistym terenem i trawiastymi rozlewiskami. Na obrazie nie ma ani pasów nieba, ani typowych dla niego wierzb, ani też żadnych śladów obecności ludzkiej. Ograniczenie się do jedynie kilku motywów jest dla artysty nietypowe.
"Brzegi-Łąki" z 1992 roku wydają się doprowadzać do apogeum rysującą się stopniowo od roku 1980 politykę artystyczną Dudy-Gracza. We wstępie do wystawy "Powroty" (wystawy podsumowującej dorobek z lat 1983-1994), artysta mówił: "w stanie wojennym bardzo szybko pojąłem, że interwencyjno-ironiczne piętnowanie rzeczywistości PRL-u wygasa we mnie. Pojąłem że ten dotychczasowy zapis rzeczywistości z dnia na dzień, może i fortunny w malarskim sensie, funkcjonuje słabo jako forma wyrażania czasu lat osiemdziesiątych i dlatego nie ma sensu". Artysta zaczął w tym czasie tworzyć obrazy prowincjonalno-gminne, politycznie i społecznie wyciszone. Coraz rzadziej wykorzystywał motywy jednoznacznie odnoszące się do bieżącej polityki. Pejzaże, stanowiące zapis zmagania się artysty z naturą i wolne od piętna aktualności, wydają się stanowić metaforyczne rozwinięcie wspomnianego cyklu obrazów prowincjonalnych. Po latach artysta wspominał: "[w Brzegach] studiowałem sobie i malowałem na własny użytek pejzaże bezludne - tam odzyskiwałem proporcje myśli i ducha, pogubione w życiu, w zgiełku cywilizacji, w chaosie życia społecznego i politycznego. Nowe myślenie (...) zaczęło zaludniać pejzaże ze wsi Brzegi. Dziwne uroki tej wsi i jej mieszkańców, tęsknoty i uniesienia tam przeżyte, zaczęły sytuować się niezmiennie w rzeczywistości (...)."
DUDA-GRACZ Jerzy
Urodził się w 1941 w Częstochowie. W 1989 otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1984 jego prace wystawiane były na weneckim Biennale Sztuki W swej twórczości często posługuje się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Satyryk, reprezentuje ostry program publicystyczno - moralizatorski i osąd nad zdeprawowanym człowiekiem współczesnym, tworzy sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego obrazy zobaczyć można w czołowych Muzeach Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. Zmarł w listopadzie 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]