rysunek, tusz, papier, 42 x 59 cm, sygn. u dołu: J.Modzelewski 2013 / szkice, tusz
Estymacja: 3200-4000 zł
Urodzony w 1956 r. w Warszawie. Malarz. Ukończył ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Był współzałożycielem i członkiem Gruppy - najważniejszej formacji polskiej sztuki lat 80-tych. Początkowo interesował go problem znaku: na płaszczyźnie płótna powtarzał rytmicznie ten sam motyw, np. Szturmujące delfiny, 1981. Były to obrazy, odmienne od powszechnego wówczas neoekspresjonizmu. Ich cechą jest monumentalizacja: pomieszczanie figur w geometrycznych, wyabstrahowanych przestrzeniach. W latach 90 - tych, artysta przedstawia zatrzymane w kadrze sylwetki postaci na monochromatycznych, płaskich tłach. W ostatnich latach zmieniając technikę olejną na temperę żółtkową malarz zwraca się do klasycznych tematów malarstwa: pejzaży, scen rodzajowych i martwych natur. Jednocześnie rezygnuje z ironicznego komentowania rzeczywistości, co było wyraźną cechą jego formacji wyrastającej z klimatu sztuki konceptualnej i egzystencjalnej sytuacji lat stanu wojennego. Klasyk "ekspresji lat osiemdziesiątych". Sam jednak uważa późniejszy okres w swojej twórczości za bardziej znaczący.
Studiował w warszawskiej ASP, gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Współzałożyciel Gruppy i uczestnik jej wystaw w latach 1982-1983. Współredagował organ Gruppy Oj dobrze już (1984-1988). Od 1982 pracuje jako pedagog w macierzystej uczelni. Na jesieni 1984 przebywał wraz z Markiem Sobczykiem na stypendium w Niemczech Zachodnich. W latach 90. prowadził, wspólnie z MarkiemSobczykiem i Piotrem Młodożeńcem prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Mieszka i pracuje w Nieporęcie.
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce. Wypracował własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl, inspirowany z jednej strony szkołą czystego malarstwa, wyniesioną z pracowni Stefana Gierowskiego, z drugiej sugestywną figuracją Andrzeja Wroblewskiego. Sztuka Modzelewskiego stała się ważnym punktem odniesienia dla Grupy Ładnie.
Nazywany jest malarzem ikon codzienności. Podejmuje wątki polityczne, literackie (inspirowane twórczością Josepha Conrada), historyczne (powstanie styczniowe, II wojna światowa) i egzystencjalne. Głównym tematem jego płócien jest człowiek, ale artystę interesuje także martwa natura i pejzaż (cykl Niedokończony dom). Często przedstawia banalne, chociaż nie pozbawione napięcia emocjonalnego sytuacje. Operuje lapidarną formą i momentalną narracją maluje chwile zobaczone w rzeczywistości i zatrzymane jak stop klatka w kadrze obrazu: prosta czynność wykonywana przez człowieka, fragment wnętrza albo pejzażu. Każdy obraz mieści się w granicach realizmu.
Informacje dla kupujących:
Aukcja specjalna jest organizowana wraz z Małopolską Fundacją Muzeum Sztuki Współczesnej. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na działalność statutową fundacji.
________________________
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]