Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina | Odpoczywający, 1970 r.

Janina KRAUPE-ŚWIDERSKA (1921 Sosnowiec - 2016 Kraków)

Odpoczywający, 1970 r.

olej/płótno, 92 x 138 cm
sygnowany p.d.: 'J. Kraupe'
opisany na odwrociu: 'JANINA KRAUPE | "ODPOCZYWAJĄCY" | OLEJ 1970' oraz na blejtramie: 'KRAUPE' i 'JANINA KRAUPE | KRAKÓW | AL. KRASIŃSKIEGO 28/15 | olej 1970 r. "ODPOCZYWAJĄCY" 92 x 138 cm'

WYSTAWIANY:
- Janina Kraupe. Wystawa malarstwa, grafiki i rysunku, Dom Sztuki w Rzeszowie, wrzesień 1970

LITERATURA:
- Janina Kraupe. Wystawa malarstwa, grafiki i rysunku, katalog wystawy, Domu Sztuk w Rzeszowie, Rzeszów 1970, kat. 17, s. nlb.

"Twórczość Janiny Kraupe jest na tle polskiej plastyki współczesnej zjawiskiem oryginalnym i fascynującym. Daleka od krzykliwych eksperymentów awangardy, bardzo skupiona i konsekwentna, a przy tym wyznaczająca sobie najwyższe cele poznawcze - sztuka ta usiłuje opisać istotę człowieka i świata, wiernie oddać skomplikowaną architekturę ludzkiej oraz pozaludzkiej rzeczywistości.
Krakowska artystka opiera się w swych dokonaniach na dwóch najstarszych dziedzinach człowieczej ekspresji: muzyce i magii. (...) Połączenie tych dyscyplin może wydać się zaskakujące, lecz po chwili zastanowienia łatwo pojmiemy jego racje. Spokrewnione od zarania dziejów - przypomnijmy choćby mit o Orfeuszu albo filozofię pitagorejską - posiadają one przecież co najmniej dwie cechy wspólne. Obydwie bowiem posługują się syntetycznym znakiem, który nadaje graficzny kształt abstrakcyjnym pojęciom lub wartościom. W obydwu też zasadniczą rolę odgrywa liczba, będąca ucieleśnieniem powszechnych rytmów, stosunków i proporcji. Znak i liczba są podstawowymi elementami malarskiej wizji Janiny Kraupe. Wciągają one widza w rodzaj intelektualnego dialogu, nie pozbawionego bynajmniej walorów estetycznych. Mimo erudycyjnego podłoża jej kompozycje różnią się zdecydowanie od suchych, beznamiętnych tworów konceptualizmu. Ich kolorystyczna świeżość i ulotny (...) wdzięk czynią je pięknymi nawet bez zrozumienia ukrytych tam treści. Ale uważny odbiorca szybko dostrzeże, iż te łagodne, pastelowe barwy również są znaczące, gdyż wspiera je pradawna symbolika kolorów, tajemna gra świetlistych odcieni. Znali ją dobrze malarze - mistycy wszystkich epok: Blake, Turner, Čiurlionis, Roerich - i ona też stanowi trzeci fundament plastycznego dorobku Janiny Kraupe. Właśnie dzięki ścisłej współzależności znaku, liczby i koloru każde płótno, każda rycina tej artystki jest zamkniętym i spójnym układem znaczeń, którego baczna analiza dostarcza wielu frapujących odkryć".
Mariusz Wesołowski, Z sal wystawowych, Muzyka i magia, "Echo Krakowa", 30.06.1981


W 1938 roku rozpoczęła studia na ASP w Krakowie u Pawła Dadleza i Kazimierza Sichulskiego. Następnie w latach 1940-42 studiowała w Kunstgewerbeschule u Fryderyka Pautscha, a w 1945 ponownie uczyła się na ASP w Krakowie m.in. u Eugeniusza Eibischa, Wacława Taranczewskiego i Andrzeja Jurkiewicza. Od 1948 uczyła malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, była również członkinią II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. nagrodę I stopnia MKiS (1984), nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997). Jej obrazy można oglądać m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina

W 1938 roku rozpoczęła studia w ASP w Krakowie u P. Dadleza i K. Sichulskiego. W latach 1940-1942 kontynuowała naukę na studiach w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha, a w 1945 roku wróciła na studia na ASP w Krakowie do pracowni m.in. u E. Eibischa, W. Taranczewskiego i A. Jurkiewicza. Od 1948 roku nauczała malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, a obecnie jest członkiem II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. Nagrodę I stopnia MkiS (1984), Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997). Jej obrazy można oglądać w kolekcjach m.in. w Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławia, Krakowa i Szczecina.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]