Miedzioryt (wg obrazu Françoisa Bouchera); wym.: 366 x 488 mm; sygn. l.d.: Paint par Fr. Boucher, p.d.: Gravé par J. Daullé graveur du Roi 1760.
Około 1750 w grafice francuskiej rozpoczął się okres niekwestionowanego panowania Françoisa Bouchera (1703-1770), który jak żaden inny artysta doby rokoka odgadywał najskrytsze marzenia i fantazje rozkapryszonej paryskiej elity towarzyskiej. Jednocześnie w XVIII wieku wzrosła pozycja kobiety, która w sztuce Bouchera zyskała status nieziemsko pięknej boginki, tchnącej erotyzmem, odnajdującej wytchnienie w urokliwych, harmonijnych zakątkach lasów i parków. Artysta odnajdywał się lepiej w roli rysownika niż malarza. Zgodnie z własnymi słowami stworzył ponad dziesięć tysięcy rysunków, ciągle poszerzając i doskonaląc warsztat, zyskując uznanie i popularność dzięki łatwości, z jaką kreślił płynne linie, współgrające z subtelnymi efektami świetlnymi i krągłościami kobiecych kształtów. Większość jego dzieł spopularyzowanych zostało w postaci grafik. Oferowana grafika pochodzi z serii sztychów dedykowanych słynnej Madame de Pompadour - markizie i oficjalnej metresie króla Francji Ludwika XV. Królewska kochanka, najbardziej wpływowa kobieta na francuskim dworze swego czasu, upodobała sobie malarstwo Bouchera, przydzielając artyście rolę prywatnego portrecisty. Znane są liczne wizerunki markizy, zarówno bardziej oficjalne, jak i tchnące erotyzmem, fantazyjnie zaaranżowane sceny pastoralne czy mitologiczne, w których udział Madame w roli zakochanej pasterki czy kąpiącej się nimfy pozostawiał pole do domysłów i plotek. Hrabia Dufort du Cheverny pisał o niej: "Nie było takiego mężczyzny, który nie zechciałby mieć jej za kochankę, gdyby leżało to w jego mocy. Była wysoka, lecz niezbyt wielka; jej twarz była okrągła, a rysy miała regularne i wspaniałą cerę; śliczne dłonie i ramiona; oczy nie za duże, lecz nigdy nie widziałem drugich tak świetlistych, rozmigotanych i pełnych humoru. Cechowała ją krągłość gestów jak i figury. W jej obecności gasły wszystkie kobiety, nawet te najpiękniejsze". Jean Daullé (1703 - 1763)- francuski grafik doby późnego baroku, od 1742 członek Akademii; uznanie zdobył dzięki biegłości warsztatowej, z jaką odtwarzał dzieła nie tylko słynnych artystów swego czasu (Davida, Rigauda, Bouchera, Verneta, Poussina), ale także mistrzów malarstwa europejskiego epok wcześniejszych (Correggia, Rembrandta, Rubensa, Van Dycka).
Francuski grafik doby późnego baroku, od 1742 członek Akademii; uznanie zdobył dzięki biegłości warsztatowej, z jaką odtwarzał dzieła nie tylko słynnych artystów swego czasu (Davida, Rigauda, Bouchera, Verneta, Poussina), ale także mistrzów malarstwa europejskiego epok wcześniejszych (Correggia, Rembrandta, Rubensa, Van Dycka).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]