Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
WAŁACH Jan | PEJZAŻ LETNI Z ISTEBNEJ, 1920

Jan WAŁACH (1884-1979)

PEJZAŻ LETNI Z ISTEBNEJ, 1920

Olej, tektura; 20,5 x 26,5 cm
Sygnowany p. d.: J. Wałach
Na odwrocie napis tuszem: Jan Wałach Istebna | Sierpień 1920
Poniżej czerwoną kredką: 300 mp (marek polskich)

Malarz, rze¼biarz, grafik. Matką jego była Jadwiga Gorzołka z Istebnej, ojcem Paweł Wałach z Gródka. W 1898 rozpoczął naukę w Gimnazjum Polskim w Cieszynie, gdzie zwrócił na siebie uwagę swym talentem i skierowany został do Szkoły Rze¼biarskiej w Zakopanem, gdzie uczył się rze¼by u prof. Nalborczyka (1901-903). W latach 1903-1909 studiował w krakowskiej Akademii pod kierunkiem Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca i Jana Stanisławskiego. Kontynuował naukę w Paryżu w Akademii Julien`a i w Szkole Sztuk Pięknych (1909-1911). Po zakończeniu studiów, w podróży powrotnej do kraju, zwiedził Rzym, Wenecję, Bolonię, Neapol, Norymbergę oraz Pragę. W 1913 roku został powołany do wojska austriackiego. Służbę wojskową odbył na stanowisku malarza i medaliera pułkowego. Wykonywał mapy, portrety wojskowych, sceny batalistyczne (np. Bitwa pod Gorlicami, 1915). Po wojnie został odznaczony złotym krzyżem za waleczność. W następnym okresie w swoich pracach nawiązywał do tematów związanych z patriotycznym odrodzeniem Śląska Cieszyńskiego (np. Wkroczenie wojsk polskich do Cieszyna, Wiec w Jabłonkowie). Po powrocie osiadł w rodzinnej Istebnej, z tą miejscowością związał dalsze życie i twórczość, dokumentując życie jej mieszkańców. Powrót do Istebnej zapoczątkował nowy okres w jego twórczości - malował przede wszystkim pejzaże, sceny ludowe, liczne portrety górali, a także polichromie kościołów parafialnych w Istebnej i Wiśle. Zajmował się również rze¼bą, zwłaszcza w drewnie i glinie, ale jego pó¼niejszą twórczość zdominowały drzeworyty, które tworzył od około 1932 r. za namową Jerzego Warchałowskiego - krytyka sztuki, jego mecenasa i przyjaciela. Wałach jest również autorem witraży dla kościoła w Jedliczach i kościoła jezuitów Krakowie, a także wielu kompozycji religijnych.
Artysta zmarł w 1979 roku w swojej pracowni. Dziś znajduje się tam Muzeum Biograficzne Jana Wałacha, nad którym opiekę sprawuje córka artysty, Barbara.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:


Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]


Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]