Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
TALAGA Jan | KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA APOSTOŁA W SANDOMIERZU, 1911

Jan TALAGA (1876 Zembrzyce - 1955)

KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA APOSTOŁA W SANDOMIERZU, 1911

olej, tektura
28.8 x 31,4 cm
sygn. l.g.: TALAGA 1911

Jan Talaga (Zembrzyce k. Suchej Beskidzkiej 1876 - Kraków 1955) - malarz i konserwator; studia artystyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie, gdzie uczył się w latach 1893-1898, zwracając uwagę swymi zdolnościami. W 1897 wyjechał na stypendium do Włoch, by uczyć się techniki fresku. Pracował w Loretto pod kierunkiem Ludwiga Seitza, a później także w Rzymie. W latach 1900-1906 kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Jana Stanisławskiego, który wywarł nań duży wpływ. Za prace szkolne otrzymał brązowy i srebrny medal. Związany z Młodą Polską i środowiskiem krakowskim, artysta w 1900 roku był jednym z gości wesela Lucjana Rydla.
Jeszcze w czasie studiów pracował z J. Mehofferem przy realizacji projektów polichromii skarbca w Katedrze na Wawelu, a w 1914 wraz z Karolem Fryczem przy konserwacji fresków w katedrze w Sandomierzu. W 1911 był we Włoszech, w 1920 podróżował do Azji - na Cejlon, do Chin i Japonii. W 1910 przyjęty został na członka Tow. Secesji Wiedeńskiej, już od 1908 biorąc udział w wystawach ugrupowania. W tym czasie powszechną uwagę zwrócił jego obraz Potok w lesie (Bach im Walde). Od 1913 należał do Tow. Artystów Polskich "Sztuka”. Wystawiał w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Nadal zajmował się konserwacja malowideł ściennych, pracując głównie dla kościołów. Lata II wojny światowej spędził we Lwowie, później mieszkał w rodzinnych Zembrzycach i w Krakowie.
Artysta malował olejno i akwarelą, tworząc liczne pejzaże, często z motywem zimowych potoków. Malował też kwiaty, martwe natury, rzadziej portrety. Zajmował się konserwacją fresków i malarstwem dekoracyjnym; wykonywał projekty malowideł ściennych i witraży.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 5 oraz 19 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej. Do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 23 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]