Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
STANISŁAWSKI Jan | Widok morza

Jan STANISŁAWSKI (1860-1907)

Widok morza

olej/deska, 20 x 14,5 cm
sygnowany l.d.: `JAN STANISŁAWSKI.`

Odwrocie:
1) pieczątka - `JAN STANISŁAWSKI | ZE SPUŚCIZNY | POŚMIERTNEJ` oraz odręczny podpis: `Janina Stanisławska`;
2) papierowa naklejka wystawowa z Muzeum Ziemi Kłodzkiej z tytułem wystawy

Literatura:
katalog wystawy Malarstwa i grafiki polskiej 1890 - 1920, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Salon BWA 1972, poz. nr 3

Wystawiany:
wystawa "Malarstwo polskie 1890 - 1920", Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1972


Estymacja 35 000 - 50 000 zł

Jan Stanisławski należy do grona najwybitniejszych malarzy okresu Młodej Polski. Był mistrzem małych form pejzażowych, autorem początkowo realistycznych, a potem impresjonistycznych i ostatecznie - dynamicznie, szeroko, z rozmachem malowanych kompozycji, które odzwierciedlały fascynację malarza zarówno przyrodą, jak i światłem oraz barwą. W latach 1885-1895 Stanisławski przebywał w Paryżu - ówczesnej "mekce" artystycznej, gdzie toczyły się, według słów Zenona Przesmyckiego: "najgorętsze boje impresjonizmu". Jednak, jak dalej pisał Przesmycki - "Paryż nie zrewolucjonizował go, lecz uświadomił" i utwierdził we własnych poszukiwaniach malarskich. Prezentowany obraz to pejzaż wyjątkowy, przedstawiający morskie wybrzeże we Francji.

Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884 - 1885 w Paryżu u E. Carolusa - Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m. in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895 r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w Szkole Sztuk Pięknych. Jako pedagog w pracowni pejzażowej wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej na początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Malował przede wszystkim małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STANISŁAWSKI Jan
Skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884-1885 w Paryżu u E. Carolusa-Durana. W Paryżu mieszkał do 1895r. W tym czasie sam doskonalił swój warsztat artystyczny oraz zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim. Odbył wiele podróży m.in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w SSP. Wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej w początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Był głównym przedstawicielem polskiego modernizmu. Malował małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej. Grafiką zajmował się na marginesie malarskich zainteresowań. Był jednym z ilustratorów "Chimery", projektował plakaty. Wykonywał głównie litografie barwne, czasem drzeworyty.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
[email protected]
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]