olej/deska, 43 x 52 cm sygnowany i datowany p.d.: `J. Rosen | 1909`
Estymacja 40 000 - 50 000 zł
Szwoleżerowie (z francuskiego chevau-léger, od cheval - koń i léger - lekki) była to formacja wojskowa lekkiej kawalerii. Jako pierwszy, ten rodzaj wojska wyodrębnił już Ludwik XII Walezjusz w 1498 roku. Szwoleżerowie byli jedną z najważniejszych formacji wojskowych w okresie wojen Napoleońskich, zwłaszcza polskie oddziały, które zostały powołane przez Napoleona 9 kwietnia 1807 roku. Polscy szwoleżerowie słynęli z przepięknego umundurowania - doskonale dobrane barwy wszystkich elementów munduru sprawiały, że oddział wyglądał tak efektownie, iż uznawany był za najlepiej wyglądającą jednostkę w gwardii cesarskiej. Polscy szwoleżerowie odznaczyli się głównie w bitwie pod Somosierrą (1808 r.), pamiętny jest także ich udział w bitwie pod Wagram (1809 r.). Polscy szwoleżerowie byli doskonale znani ze swej waleczności w całej Europie, a ich przeciwnicy unikali starcia z nimi kiedy było to tylko możliwe. Nawet rosyjscy Kozacy, którzy podczas odwrotu Wielkiej Armii spod Moskwy, dali się jej we znaki, często uciekali na sam widok polskiego pułku. Szwoleżerowie byli bohaterami wielu obrazów najwybitniejszych polskich malarzy XIX w. - Piotra Michałowski, Wojciecha Kossaka, Zygmunta Rozwadowskiego, Jana Chełmińskiego.
ROSEN Jan
Jako dziecko pobierał lekcje rysunku - w Dreźnie u H Redlicha i w Warszawie u F.Kostrzewskiego. Następnie studiował w Monachium - w Akademii i w prywatnej pracowni J.Brandta - a także w Paryżu u I.Pilsa i J.L.Gerome’a. Wiele podróżował po Europie, mieszkał w Monachium, Paryżu i w Lozannie. Malował głównie obrazy o tematyce wojskowej, sceny batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego oraz obrazy rodzajowe z ulubionym motywem jeźdźców i koni.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]