Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ROSEN Jan | ŻOŁNIERZ 3-GO PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH NA POSTERUNKU, 1920 r.

Jan ROSEN (1854 Warszawa - 1936 Warszawa)

ŻOŁNIERZ 3-GO PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH NA POSTERUNKU, 1920 r.

Olej, płótno, wym. 55 x 46 cm.
Sygnowany czarną farbą, p.d. J. Rosen 1920.

Jan Rosen, popularny polski malarz batalista. Pierwsze nauki pobierał już w wieku szkolnym u H. Redlicha w Dreźnie i Fr. Kostrzewskiego w Warszawie. Następnie uczył się w pod kierunkiem A. Strähuubera i F. Bortha w Akademii w Monachium, pobierając jednocześnie nauki w prywatnej pracowni Józefa Brandta. W latach 1875 - 1879 studiował w École - des - Beaux-Arts w Paryżu, m. in. U K. Lechmana, później J. Gerôme´a.
Przez wiele lat przebywał poza krajem, mieszkając w Monachium, Paryżu, Petersburgu i Lozannie. W kraju przebywał okresowo, utrzymując stały kontakt z Tow. Zach. Sztuk Pięknych i uczestnicząc regularnie w jego wystawach. W 1921 roku w Warszawie zorganizowano jego wielką wystawę retrospektywną z okazji 50-lecia działalności artystyczne, na której zgromadzono ok. 90 obrazów. Na stałe do kraju powrócił dopiero w 1927 roku. Drugą wielka wystawę jego malarstwa zorganizowano w Zachęcie w 1832 roku z okazji 60-lecia pracy twórczej.
Malował głównie obrazy o tematyce wojskowej i batalistycznej, licznie na zamówienia dworu petersburskiego ale także portrety, obrazy rodzajowe, przedstawiające jeźdźców i konie. Był też twórcą licznych ilustracji do tygodników.
W tematyce narodowej do ulubionych jego tematów należały sceny batalistyczne z okresu napoleońskiego, a także bitwy i potyczki z Powstania Listopadowego. Do bardziej znanych i często reprodukowanych należał obraz przedstawiający Rewię na placu Saskim przed w. Ks. Konstantym w r. 1824, który spłonął w 1939 roku oraz obraz przedstawiający Bitwę pod Stoczkiem, przechowywany w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Obecnie jego obrazy znajdują się w Muzeach Narodowych Warszawy i Krakowa, Muzeum Wojska Polskiego i kilku innych muzeach polskich. Wiele pozostało w zbiorach we Francji, Niemczech i Rosji.
Do tematyki z okresu Królestwa Polskiego nawiązuje również prezentowany na obecnej aukcji obraz. Przedstawia on żołnierza 3-go Pułku Strzelców Konnych, stojącego na wysuniętym przed wieś posterunku.
Siedzący na koniu i zajęty czynnością ładowania karabinka szaser przedstawiony jest w zimowym ubiorze marszowym - szarym płaszczu z żółtym kołnierzem i wysokim, czarnym kaszkiecie filcowym, ozdobionym naprzodzie białym, blaszanym orłem osadzonym na tzw. tarczy amazonek Spośród fałd płaszcza widoczna jest rękojeść szabli. Czaprak na osiodłaniu, przykrywający olstra z pistoletami, wykonany jest z czarnego baranka wg. przepisu z 1826 roku, obszytego wzdłuż krawędzi żółtym galonem. Żółty kolor kołnierza i galonu czapraka wskazuje na przynależność żołnierza do3-go Pułku Strzelców Konnych Królestwa Polskiego. Z tyłu osiodłania widoczny jest przytroczony miedziany kociołek do pojenia konia.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ROSEN Jan
Jako dziecko pobierał lekcje rysunku - w Dreźnie u H Redlicha i w Warszawie u F.Kostrzewskiego. Następnie studiował w Monachium - w Akademii i w prywatnej pracowni J.Brandta - a także w Paryżu u I.Pilsa i J.L.Gerome’a. Wiele podróżował po Europie, mieszkał w Monachium, Paryżu i w Lozannie. Malował głównie obrazy o tematyce wojskowej, sceny batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego oraz obrazy rodzajowe z ulubionym motywem jeźdźców i koni.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]