LES COSTUMES DU PEUPLE POLONAIS [Ubiory polskie], 1838
Litografie barwne, 38 tablic [powinno być 39], w tym 35 tablic sygn. "J. Lewicki", 3 sygn. "A.Wittmann" [August Wittmann zmarły w 1841 r., współpracownik Zakładu Simona]; 6 tablic "Wojsko polskie" (m.in. "Powstańcy polscy z 1831 roku"). Wszystkie tablice sygn. też "Lith. De E. Simon fils á Strasbourg". 30,5 x 23 cm. Pod każdą litografią - napis czterojęzyczny (polski, francuski, niemiecki i angielski). Plansze w albumie, w psk złoconym, na grzbiecie cyrylicą: "Kartiny izobrażajuszcz. żitel. carstwa Polskago." Na k. 1 podobnie (cyrylicą): "38 Kartin izobrażajuszczych żitelej carstwa polskago w nacjonalnych kostjumach".
Jan Lewicki - powstaniec, emigrant we Francji. W l. 1832-35 w Strasburgu (w Zakładzie litograficznym Simon fils), od 1843 r. w Paryżu, prowadził ożywioną działalność artystyczną i społeczną. Postanowił "służyć sprawie ojczystej talentem przedstawiając pamiątki i domowe obyczaje". Temu zamysłowi odpowiada cykl przedstawień strojów ludowych i umundurowania wojsk polskich, wykonany do dzieła Leona Zienkowicza Les Costumes du peuple polonais. Komplet tablic litograficznych Ubiorów polskich właściwie nie zdarza się. Ten jest znakomicie pokolorowany w epoce i dobrze zachowany.
Uczył się rysunku w Krakowie pod kierunkiem Józefa Brodowskiego, następnie kszytałcił się w warszawie w rytownictwie i litografii. Po 1831 r. na emigracji w Paryżu wyuczył się fotografii. W latach 1853-59 założył szkołę Kartograficzną w Lizbonie, a także dał początek fotografii w Portugalii. W 1860 r. powrócił do kraju i został kierownikiem artystycznym założonego przed rokiem "Tygodnika Ilustrowanego", jednoczesnie otworzył zakład fotograficzny na spółkę z Aleksandrem Kenem, również byłym emigrantem.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]