olej/płótno, 27,5 x 50,5 cm sygnowany i datowany l.d.: ‘OLPIŃSKI/924’
Prezentowane dzieło powstało w czasie, gdy Kazimierz Jan Olpiński osiadł we Lwowie (od 1920 roku). Obraz utrzymany jest jednorodnej tonacji szarości i seledynu. Olpiński posłużył się nokturnową stylistyką charakterystyczną dla przedstawień miejskich, których twórcy chcieli dobyć melancholijnej aury nowoczesnego miasta. Na przełomie wieków Olpiński studiował w Paryżu i Wiedniu. Prezentowany „Nokturn miejski” stanowi reminiscencję tamtych pobytów i zetknięcia się malarstwem impresjonizmu spod znaku Edgara Degasa czy Jamesa Whistlera. Olpiński przedstawił Most Podgórski, którzy łączył Kazimierz z Podgórzem. Kamienno-drewniana konstrukcja została wzniesiona w latach 1844-50 i rozebrany w 1925 roku. W tle kompozycji majaczy sylweta Wawelu.
Po ukończeniu gimnazjum w Lwowie, w latach 1893 - 97 studiował w Monachium u Karla Rauppa i Karla Marra. Otrzymał dwukrotnie odznaczenia za studia malarskie oraz stypendium fundacji im. Franciszka Józefa na lata 1896 - 99. Studia kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1897 - 1900 uczył się w Academie des Beaux - Arts u Rene X. Prineta, Jamesa Whistlera i Rafaela Collina. W 1898 r. został odznaczony medalem w Academie Colarossi. W latach 1899 - 1901 podróżował do Włoch, był także w Kurlandii. W roku 1900 przeniósł się do Wiednia, gdzie do roku 1905 studiował u Kazimierza Pochwalskiego. Od 1921 roku mieszkał na stałe we Lwowie, gdzie pracował w Państwowej Szkole Przemysłowej oraz na Politechnice Lwowskiej. Uczestniczył w wystawach w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Poznaniu. Malował sceny rodzajowe, pejzaże i martwe natury oraz akty.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W latach 1893-1897 studiował w ASP w Monachium u C. Rauppa. Naukę kontynuował w Academie des Beaux-Arts i Academie Colarossi w Paryżu, a w latach 1900-1905 kształcił się w wiedeńskiej ASP u K. Pochwalskiego. Powrócił do kraju w 1905r., a w 1921r. przeniósł się do Lwowa i wykładał na wydziale artystycznym PSP i na wydziale ogólnym Politechniki Lwowskiej. Malował pejzaże głównie Podola, Beskidów i Huculszczyzny.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]