Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
DZIELIŃSKI Jan Kazimierz | Róże w wazonie

Jan Kazimierz DZIELIŃSKI (1894-1955)

Róże w wazonie

olej, płótno; 72 x 53 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: K. Dzieliński

Kazimierz Dzieliński po ukończeniu gimnazjum we Lwowie wstąpił do Legionów. W 1918 roku studiował przez dwa semestry w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zapisany pod nazwiskiem K. Raduskiego u J. Mehoffera, po czym powrócił do wojska, które opuścił w 1921 roku jako rotmistrz pierwszego pułku ułanów. Studia kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych zarówno pod okiem J. Mehoffera jak i J. Wojnarskiego w latach 1927-1932, uzyskując szereg pochwał i stypendia z Funduszu Kultury Narodowej. Artysta debiutował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1931 roku, gdzie pokazał Martwą naturę i dwie mezzotinty Smutek oraz Zmęczenie. W tym samym roku brał udział w wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W 1935 roku wyjechał jako stypendysta do Francji, z tego okresu pochodzą jego pejzaże zachowane dzisiaj w zbiorach krakowskich. Był aktywnym członkiem Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Artystów Grafików w Krakowie. Brał udział w licznych wystawach we Lwowie, Warszawie i w Krakowie w latach 1934-1939, pokazując prace malarskie i graficzne, odbył także wystawę objazdową po miastach Francji w 1939 roku. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w stopniu majora, następnie walczył w szeregach Armii Krajowej, dostał się do obozu koncentracyjnego w Płaszczowie. Odznaczono go orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznym.
W 1949 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Krakowie odbyła się wystawa retrospektywna artysty, na której pokazano 60 prac okresu paryskiego, portrety, pejzaże, martwe natury oraz akwaforty i akwatinty, przeważnie ulubione przez niego widoki Krakowa na przykład Ulica Floriańska, Kurza Stopka czy Baszta Senatorska. Obok malarstwa olejnego o tematyce portretowej i pejzażowej w ostatnich latach w twórczości artysty pojawił się wątek wojenny.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DZIELIŃSKI Jan Kazimierz
Malarz i grafik. Urodził się we Lwowie, zmarł w Nowym Targu. Studiował w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i Jana Wojnarskiego. Debiutował w 1931 roku w krakowskim TPSP. W 1935 wyjechał jako stypendysta do Francji. W latach 1934 - 1939 brał udział w licznych wystawach w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Uczestnik kampanii wrześniowej, walczył następnie w szeregach Armii Krajowej. Odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari. W 1949 roku odbyła się w TPSP w Krakowie wystawa retrospektywna 60 prac artysty. W okresie powojennym brał udział w wystawach ogólnopolskich. Obok malarstwa olejnego o tematyce głównie pejzażowej - tworzył również w różnych technikach graficznych. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w muzeum w Lille we Francji. Prace artysty obecne są na rynku antykwarycznym od paru lat.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]