akwaforta, miękki werniks, 24 x 30,5 cm, sygnowana ołówkiem p.d. "Jan Rubczak", na odwrocie napis ołówkiem"Wawel nocą Kraków / 40", papier ze znakiem wodnym "[ARC]HES"
Odbitka ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego reprodukowana w: I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917, Kraków 2000, s. 149, il. 175. "Pulsowanie graficznej materii, rozpryśnięcie cząstek mroku odrealnia widok Wawelu w rycinie Rubczaka (Wawel, ok. 1909 [...]).Potężna sylweta zamku majaczy tu za przejrzystą zasłoną świtu". (I. Kossowska, op. cit., s. 149)
Wybitny akwaforcista, także malarz i pedagog. Studiował w ASP w Krakowie (u J. Pankiewicza), w Lipsku i Paryżu. Od 1917 r. pedagog w Paryżu. Członek Towarzystwa Artystów Polskich"Sztuka", Cechu Artystów Plastyków"Jednoróg". Grafiką zajął się od1908 r. (akwaforta, akwatinta, miękki werniks).
RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]