Akryl, płótno; 60 x 80 cm Sygnowany p. d.: Jan Dobkowski 89 Na odwrociu napis czarną farbą: Jan Dobkowski | "ŚNIĄCE" 1989 | acryl | 60 x 80 cm
Prezentowany obraz zdradza fascynację twórcy żywą, giętką linią, będącą świadomym nawiązaniem do stylistyki secesji. Atmosferę, jaką ewokuje ta praca, trafnie określił Łukasz Kossowski: "W kolejno tworzonych cyklach Dobkowski maluje kosmiczny ogród świata, witalny, bezkresny apolliński raj. Świat przedstawiony w jego obrazach ukazuje wieczną ekspansję życia i kosmosu." Jan Dobkowski studiował w warszawskiej ASP (1962-68), w pracowniach J. Studnickiego i J. Cybisa. W 1967, wraz z J. Zielińskim zorganizował w Klubie Medyka w Warszawie pierwszą wystawę grupy "Neo-Neo-Neo". Od połowy lat 60. malował obrazy o gładkiej, jednorodnej fakturze i zawężonej gamie barw do kilku podstawowych: czerwonego, zielonego, błękitnego i żółtego. "Podwójna Dziewczyna" obraz namalowany w 1968 - jest jego pierwszym dziełem zielono-czerwonym, obecnie jest częścią kolekcji muzeum Guggenheim. W 1972 roku wyjechał do Nowego Jorku jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, gdzie tworzył figury z kolorowych płyt pleksiglasowych. W 1980 roku powstał cykl obrazów i rysunków "Erotikon", rok później "Nadzieja i Mrok" oraz "Albo - albo". Zabronione przez cenzurę prace z okresu stanu wojennego charakteryzuje pesymizm: "Złe przeczucie", "Zaduszki", "Pogrzeb". Od połowy lat 80. tworzył cykle obrazów, w których na czarnym tle biegną kolorowe wiązki linii.
DOBKOWSKI Jan
Urodził się w Łomży. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1962 roku w pracowniach J. Studnickiego i J. Cybisa. W 1967 roku, wraz z Jurym Zielinskim zorganizował w Klubie Medyka w Warszawie wystawę Neo-Neo-Neo. Na jego obrazach pojawiały się tylko cztery kolory: czerwony, zielony, błękitny i żółty. Podwójna Dziewczyna, obraz namalowany w 1968 roku - jest jego pierwszym dziełem zielono-czerwonym, obecnie jest częścią kolekcji muzeum Guggenheim. W roku 1972 wyjechał do Nowego Jorku. W 1980 powstał cykl obrazów i rysunków Erotikon, później Nadzieja i Mrok oraz Albo - albo. Zabronione przez cenzurę prace z okresu stanu wojennego charakteryzuje pesymizm: Złe przeczucie, Zaduszki, Pogrzeb, pamięci księdza Jerzego Popieluszki.
Stypendysta Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.
Zwycięzca Nagrody Pamięci C.K. Norwida.
Zwycięzca Nagrody Pamięci J.Cybisa.
Honorowe obywatelstwo Łomży.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]