akwarela, tektura; 24 x 18 cm w świetle passe-partout; sygnowana po lewej stronie u dołu: X mas 1895 | Jan V. Chelminski
Jan Chełmiński w latach 1866-1868 był uczniem warszawskiej Klasy Rysunkowej oraz Juliusza Kossaka. Zajmował się wtedy również litografią i fotografią. W 1873 roku zadebiutował w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (jego prace na obu salonach pokazywano od tej pory regularnie co kilka lat). W tym też roku wyjechał do Monachium, gdzie pobierał nauki u Aleksandra Straehubera oraz u Aleksandra Wagnera, następnie w 1875 roku u Józefa Brandta, a w następnym roku u Franza Adama. Pod wpływem Józefa Brandta zaczął malować sceny z polowań (kilka z nich znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie), Franz Adam natomiast pomógł Janowi Chełmińskiemu w zyskaniu poparcia dworu bawarskiego, a co za tym poszło licznych zamówień. Jan Chełmiński zyskał wtedy ogromną popularność wzmocnioną jeszcze przez małżeństwo z siostrą znanego monachijskiego antykwariusza Rolanda Knoedlera, który popierał artystę. W 1875 roku krótko przebywał w Polsce. W 1882 przeniósł się do Anglii. Następnie odbył liczne podróże po Europie. W 1884 roku podróżował po Ameryce Północnej, w tym też roku zamieszkał w Nowym Jorku. Wtedy rozpoczął studia wojskowo-historyczne i zaczął malować sceny historyczno-batalistyczne. Utrzymywał także dość bliskie stosunki z Teodorem Roosveltem, do którego nowel myśliwskich wykonywał ilustracje. Od 1890 roku w pracach Jana Chełmińskiego zaczęła dominować wyraźnie tematyka batalistyczna, związana głównie z wojnami napoleońskimi i legionami polskimi. W latach 1888-1899 działał znów w Anglii w Londynie. W 1889 roku przebywał krótko w Petersburgu, gdzie zbierał szkice do prac o gwardii rosyjskiej i pracował dla dworu rosyjskiego. W 1899 roku wyjechał i zamieszkał w Paryżu, gdzie był jednym z założycieli Towarzystwa Opieki nad Sztuką Polską. Na dziesięć lat przed śmiercią wrócił do Nowego Jorku. Wystawiał m.in. w Paryżu, Londynie i Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Regionalnego w Radomiu, Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, a także w zbiorach Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.
CHEŁMIŃSKI Jan
Naukę malarstwa rozpoczął u Juliusza Kossaka, a poźniej kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej, w Akademii monachijskiej u A.Wagnera oraz prywatnie w pracowni J.Brandta i batalisty F.Adama. Po studiach, od 1882 r. przebywał już stale za granicą - w Londynie (lata 1882, 1888-1899) i Paryżu (1899), jeździł do Petersburga (1889) i Nowego Jorku (1884), gdzie ok.1915 r. zamieszkał na stałe. Nie zerwał jednak kontaktów z krajem, a swoje prace często przesyłał na warszawskie wystawy. Jego obrazy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Malował przede wszystkim sceny wojskowe i batalistycznie, najchętniej z czasów Księstwa Warszawskiego i wojen napoleońskich, a także obrazy rodzajowe i polowania. Zajmował się ilustracją książkową; ilustrował m.in. tom myśliwskich opowiadań. Roosevelta. Był znawcą i kolekcjonerem dawnej broni.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]