Olej, tektura; 35 x 46,5 cm (w świetle oprawy) Sygnowany p.d. niebieskim olejem: Jan Bohuszewicz Na odwrocie tektury ręcznie pisana nalepka: 690 | Jan Bohuszewicz "Polanka w Courmayeur" | (Pratino a Cormayeur) | (Petite Praire) | Courmayeur 1928
Jan Bohuszewicz był uczniem warszawskiego malarza Józefa Rapackiego. Brał udział w rewolucji 1905 roku, co zmusiło go do opuszczenia Warszawy i osiedlenia się w Zakopanem. Stamtąd wyemigrował do Włoch i osiedlił się w Genui. Odbywał wycieczki po Włoszech, był w Piemoncie, Chioggi, Ligurii i Wenecji. W 1920 przy-jechał do kraju i miał wystawę w warszawskim TZSP, w 1922 wystawiał w Paryżu w polsko francuskim stowarzyszeniu Assosiation France- Pologne. Malował głównie pejzaże, chociaż także kwiaty. Miał charakterystyczny sposób malowa-nia polegający na kładzeniu plam czystego koloru, co nadaje jego obrazom niezwykłą ekspresję, a jednocześnie sytuuje jego twórczość w nurcie późnego post-impresjonizmu. Widziana z góry zielona łąka, u podnóża szarych, skalistych gór zamykających perspektywę. Pośrodku doliny trzy szare drewniane domy wśród ciemnozielonych drzew, miedzy nimi smukłe korony pojedynczych topoli. Na pierwszym planie po lewej rozświetlo-ne słońcem piaszczyste pagórki (?). Obraz malowany szerokimi pociągnięciami pędzla, w manierze przypominającej niemiecki ekspresjonizm, kolory ostre skontrastowane.
BOHUSZEWICZ Jan
Studiował w Warszawie u J. Rapackiego. Po studiach wyjechał do Włoch. W 1920r. odwiedził Polskę i zorganizował zbiorową wystawę swoich prac w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Jego prace to głównie pejzaże malowane w technice olejnej. Malował barwnymi plamami bez konturu. W jego obrazach można wyczuć związek z impresjonizmem. Obrazy tego malarza można oglądać w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Poznaniu. Jego żoną była malarka Józefina Brylska.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]