akryl/deska, 60 x 114 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `JAN | BER | DYSZ | AK | 1983-89 | AKRYLIK | WOKÓŁ OBRAZU XXII` oraz nalepka autorska
"Świadomość PUSTEGO rozpoczęła się u mnie dzięki moim zainteresowaniom filozofią, później doszły zainteresowania religiami, a szczególnie faktami "praktycznego" włączenia "pustki" do wartości świętych lub pustki jako najbliższej towarzyszki Świętości Najwyższej." Jan Berdyszak
"Rozmaite mogą być oceny czyjeś twórczości. Dla mnie bardzo istotnym elementem takiej oceny jest to, czy temu komuś wierzę. Berdyszakowi wierzę w pełni. Po prostu ufam mu - i jako człowiekowi, i jako artyście. Szanuję go m.in. za to, że bez potrzeby nie mnoży bytów. Że raczej ujmuje, niż dodaje i gromadzi, minimalizując obiekty proponowane przez siebie wyczulonym na konkret, ale i to co niekonkretne zmysłom, co kieruje nasze doznania ku transcendencji. Postawa Berdyszaka, konsekwentnie kultywowana przez cały czas jego dojrzałej twórczości nieuchronnie nasuwa pytania: skąd przyszedł impuls oraz w jakiej tradycji tkwią korzenie inspiracji? Pytania o tyle istotne, że przecież "wyznanie wiary" artysty, a w ślad za nim podejście do sztuki, razem z poetycką refleksją jej towarzyszącą, nie mają czytelnych pierwowzorów w rodzimej kulturze. Kiedy zapytałem go o to w jego pracowni (...) odpowiedział: Świadomość PUSTEGO rozpoczęła się u mnie dzięki moim zainteresowaniom filozofią, później doszły zainteresowania religiami, a szczególnie faktami "praktycznego" włączenia "pustki" do wartości świętych lub pustki jako najbliższej towarzyszki Świętości Najwyższej. Tak doszło pod koniec lat pięćdziesiątych do analizowania sztuki europejskiej - w jaki sposób istnieje w niej świadomość pustego i w jaki sposób puste jest artystycznie obecne." Jerzy Olek, Naoczność pustego, czyli o Berdyszaku, Exit 4 (190) Warszawa 1992, s. 472
Ukończył w roku 1958 PWSSP w Poznaniu, gdzie studiował rzeźbę. Jego malarsko-przestrzennym kompozycjom często towarzyszy grafika (gipsoryt, drzeworyt). Od 1990 Berdyszak tworzył cykl zatytułowany Passe-par-tout realizowany w formie obiektów, instalacji, grafik. Głównym tematem jego prac i poszukiwań twórczych była przestrzeń - jako tło, dopełnienie, przenikanie. Był wykładowcą poznańskiej ASP oraz autorem wielu teatralnych projektów scenograficznych.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]