tempera, papier, (w świetle passe-parout) sygn. ołówkiem po środku na dole: JAN/BER/DYSZ/AK 1962
Malarz, rzeźbiarz, grafik, scenograf. Studiował w latach 1952-58 w poznańskiej PWSSP w pracowni B. Wójtowicza. Od 1965 r. zajmuje się pracą dydaktyczną w macierzystej uczelni; w 1970 r. objął stanowisko kierownika Katedry Działań Malarskich i Rzeźbiarskich w Architekturze i Urbanistyce. Od 1961 r. wykonuje projekty scenografii dla Teatru Marcinek w Poznaniu. W 1978 r. przyznano artyście Nagrodę im. Jana Cybisa. Zajmuje się teorią i filozofią sztuki. Zasadniczy obszar jego eksperymentów i analiz stanowi przestrzeń. W poszukiwaniach Berdyszaka znajduje odzwierciedlenie fascynacja panteistyczną filozofią Wschodu, próba oddania uniwersalnych praw natury, współbrzmiących rytmów kosmosu i mikrokosmosu. "Nie chcę przestrzeni malować, lecz za jej pomocą wyrażać." mówi o swych artystycznych dążeniach Berdyszak (Głos Wielkopolski, 29.07.1971). To artystyczne credo wytycza główne kierunki jego poszukiwań. Na początku lat 60. twórca odrzucił konwencjonalny prostokątny format obrazu zastępując go odcinkami kół. Zamknięte łukami, zgeometryzowane kształty w jego pracach spiętrzały się, łączyły i przenikały tworząc abstrakcyjną kompozycję uporządkowaną przez pionowe i poziome rytmy. Strukturze tej artysta podporządkował analizę barw, ich wzajemnego oddziaływania na siebie, odpychania się i przyciągania. Oferowany obraz należący do serii "Koła podwójne" (1962-1964) antycypuje te eksperymenty; Berdyszak skoncentrował się tu na sposobie przenikania się dwóch zbliżonych do koła form jednorodnie założonych czerwienią ostro odcinającą się od bieli tła. W kompozycji tej przejawia się znamienna dla twórcy postawa duchowej koncentracji i intelektualnej spekulatywności, którym towarzyszy nierozłącznie formalny ascetyzm.
Ukończył w roku 1958 PWSSP w Poznaniu, gdzie studiował rzeźbę. Jego malarsko-przestrzennym kompozycjom często towarzyszy grafika (gipsoryt, drzeworyt). Od 1990 Berdyszak tworzył cykl zatytułowany Passe-par-tout realizowany w formie obiektów, instalacji, grafik. Głównym tematem jego prac i poszukiwań twórczych była przestrzeń - jako tło, dopełnienie, przenikanie. Był wykładowcą poznańskiej ASP oraz autorem wielu teatralnych projektów scenograficznych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]