tusz na papierze, 50 x 35 cm sygnowany p.d.: "Jacek Sienicki 93"
Sienicki należał do najwybitniejszych reprezentantów warszawskiego środowiska artystycznego. Artysta malował zwykle cykle martwych natur i wnętrz pracowni prezentujące różne stadia widzenia tego samego motywu - od realistycznej wierności do prawie abstrakcyjnego uogólnienia. Kompozycje Sienickiego nie mają jednak nic z ikonograficznej wierności, w sposobie ukazywania motywu zbliżają się raczej ku ekspresjonistycznej odmianie abstrakcji. Artysta studiował w ASP w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w 1954 r. u prof. Artura Nachta-Samborskiego rozpoczął pracę na warszawskiej uczelni i był z nią związany do końca życia. Prowadził własną pracownię malarską. Otrzymał wiele nagród m. in. nagrodę Krytyki artystycznej im. C. K. Norwida za wystawę indywidualną w Zachęcie, honorową nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości (1984) i nagrodę fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1993). Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, muzeach w Łodzi, Kielcach, Radomiu, Muzeum m.st. Warszawy oraz zbiorach prywatnych w Polsce, Kanadzie, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych.
Studia w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego, przez wiele lat był jego asystentem, a następnie profesorem macierzystej uczelni. Debiutował na wystawie "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955 r. Uprawiał malarstwo w ograniczonej palecie barw, szarości, przygaszone kolory. Dążył do maksymalnej syntezy przekazu. Tematy czerpał z natury - pojedyncza roślina, pejzaż z najbliższego otoczenia - np. wnętrze pracowni, mieszkania. Używając oszczędnie środków malarskich, tworzył obrazy o ogromnym bogactwie materii obrazów.
Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida w 1975 r, niezależnej Nagrody im. J. Cybisa w 1983 r oraz nowojorskiej Nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego w 1993 r.
Biogram artysty w Wikipedii pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Sienicki
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]