olej na płótnie, 92,5 x 72 cm, na odwrocie (na płótnie) autorski napis-sygnatura "Sempoliński / `83. / Wisła pod Janowcem" i niżej dopisane później "i styczeń / 2001 / Autoportret"
Reprodukowany i wystawiany: 10 Wschodni Salon Sztuki, Galeria Stara BWA, Galeria Grodzka BWA, Lublin 2002.
Malarz i krytyk sztuki, profesor ASP w Warszawie. Studiował w Konspiracyjnej Szkole im. K. Krzyżanowskiego (1943-1944) i w warszawskiej ASP (1946-1951) u J. S. Sokołowskiego, E. Eibischa i W. Daszewskiego. Wystawiał w warszawskim Arsenale (1955), miał wystawę indywidualną w Zachęcie (1960). Laureat nagród im. J. Cybisa oraz im. Brata Alberta. Prace w Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Niezwykła ekspresja tego obrazu wyraża się w śladach ruchu pędzla, zaciekach farby i żywej kolorystyce. Równie istotna jest jego bogata faktura uzyskana dzięki impastom, sfałdowaniom płótna oraz celowemu rozerwaniu.
SEMPOLIŃSKI Jacek
Malarz, rysownik, pedagog, krytyk i eseista. W latach 1943-1944 uczył się malarstwa w konspiracyjnej szkole im. Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. Po wojnie studiował malarstwo na warszawskiej ASP, m.in. u Eugeniusza Eibischa. Dyplom zrealizował w 1956 r. i rozpoczął pracę na macierzystej uczelni. Początkowo obok malarstwa sztalugowego uprawiał scenografię i fresk. Wykonywał m.in. polichromię kamieniczek na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Sempoliński był jednym z uczestników Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki, popularnie nazywanej Arsenałem 55, na której zdobył nagrodę. W 1976 r. został laureatem Nagroda im. Jana Cybisa, a w 1986 r. Nagrody im. Brata Alberta. Do najbardziej znanych jego cykli malarskich należą „Czaszki” i „Twarze”. W czasie stanu wojennego artysta związany był z ruchem kultury niezależnej, znajdującym oparcie w Kościele. Uczestniczył w wielu wystawach tego nurtu, w tym w pamiętnych aranżacjach Janusza Boguckiego i Niny Smolarz ("Znak Krzyża", Parafia na Żytniej, Warszawa 1983, "Labirynt - Przestrzeń podziemna", Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, Warszawa 1989), Marka Rostworowskiego ("Niebo nowe i ziemia nowa", Parafia na Żytniej, Warszawa 1985). W 2002 r. odbyła się duża wystawa retrospektywna jego malarstwa zatytułowana „A Me Stesso” w Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie. Prace w kolekcjach muzealnych m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Kielcach, ASP w Warszawie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]