Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GOLDHUBER-CZAJ Ignacy Izydor | Widok z krakowskiego Kazimierza (Podwórze między ulicami Meiselsa i Józefa w Krakowie)

Ignacy Izydor GOLDHUBER-CZAJ (1896 - 1942)

Widok z krakowskiego Kazimierza (Podwórze między ulicami Meiselsa i Józefa w Krakowie)

olej/płótno, 69 x 54,2 cm
sygnowany p.d.: 'I. Czaj'

Izydor Goldhuber-Czaj w centrum swojej twórczości umieścił architektoniczne widoki Kazimierza. Jego wyludnione weduty charakteryzowała solidna konstrukcja, dookreślenie brył, "konkretny" wyraz. W tej pozornie niemalowniczej scenerii zjawiał się poetycki pierwiastek, który konkretyzował się w poszarzałych sylwetach domów mieszkalnych, synagog, przestrzeni zakurzonych podwórek i ciasnych uliczek. W prezentowanym "Widoku z krakowskiego Kazimierza" artysta przedstawił dziedziniec pomiędzy mieszkalnymi domami z charakterystycznymi korytarzami na poziomie wyższej kondygnacji. W tle majaczy wieża kościoła Bożego Ciała. Goldhuber-Czaj był malarzem żydowskiego pochodzenia, urodził się w 1896 w Wołyniu, zmarł w Gusar prawdopodobnie w 1942. Studiował od początku lat 20. w prowadzonej przez Jerzego Fedkowicza, prywatnej Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej w Krakowie. Goldhuber-Czaj mieszkał w Krakowie i Zakopanem. Był związany ze Zrzeszeniem Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa (1932-33) i w późniejszych latach sekretarza. Wystawiał z nimi w latach 30. m.in. w Krakowie oraz Katowicach w lokalu "Concordii" przy ul. Stawowej 19.

Krakowski malarz, przdstawiciel nowoczesnego koloryzmu i tradycjonalizmu doby międzywojnia. Uprawiał malarstwo sztalugowe, malował głównie widoki miejskie, martwe natury, posługując się solidną formą i mocnym konturem. Tworzył w Krakowie i Zakopanem. W latach 1920-1928 studiował w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. Ludwiki Mehofferowej w Krakowie. Działał w Zrzeszeniu Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa (1932-1933). Statystował w filmach oraz zajmował się scenografią teatralną.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GOLDHUBER-CZAJ Ignacy Izydor

Ignacy Izydor Goldhuber-Czaj był malarzem pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1896 w Wołyniu, zmarł w Gusar prawdopodobnie w 1942. Studiował od początku lat 20. w, prowadzonej prze Jerzego Fedkowicza, prywatnej Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej w Krakowie. Goldhuber-Czaj mieszkał w Krakowie i Zakopanem. Był związany ze Zrzeszeniem Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa (1932-33) i w późniejszych latach sekretarza. Wystawiał z nimi w latach 30. m.in. w Krakowie oraz w Katowicach w lokalu "Concordii" przy ul. Stawowej 19. Należał do ZZPAP. Malował pejzaże, fragmenty architektury, widoki miejskie, martwe natury, projektował dekoracje do teatru żydowskiego, zajmował się karykaturą. Kształtom nadawał miękkie przenikające się formy, lub wręcz przeciwnie, podkreślał ich bryłowatość, wyraźnie obrysowując plamy.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]