Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
AJWAZOWSKI Iwan Konstantynowicz | PEJZAŻ Z OKOLIC NEAPOLU

Iwan Konstantynowicz AJWAZOWSKI (1817-1900)

PEJZAŻ Z OKOLIC NEAPOLU

Akwarela, gwasz, karton; 14,2 x 20,8 cm w świetle oprawy
Sygnowany p.d.: Айвазовскiй
Na odwrocie pieczątka: Patek Stanisław | ZBIÓR | ul. Kanonja 8

Stanisław Patek (1866-1944) - wybitny prawnik. Absolwent Uniwersytetu Petersburskiego. Obrońca w wielu procesach politycznych w tym w procesie Stefana Okrzei. W roku 1911 pod naciskiem władz carskich skreślono go z listy adwokatów. W okresie I Wojny Światowej włączył się aktywnie w życie polityczne wykonując m in. misje dyplomatyczne zlecone przez Józefa Piłsudskiego. Po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości aktywnie włączył się w organizację m.in. polskiego sądownictwa. Był delegatem na Konferencji Wersalskiej 1919 roku, później zaś Sędzią Sądu Najwyższego, Ministrem Spraw Zagranicznych, posłem w Japonii, ministrem pełnomocnym i posłem w Moskwie, ambasadorem RP w Waszyngtonie i na Kubie. W swoim mieszkaniu na Kanonii zgromadził kolekcję dzieł sztuki, która uległa zniszczeniu wraz z kamienicą podczas Powstania Warszawskiego. Zginął w wyniku wybuchu bomby, która spadła na jego nowe mieszkanie na Starówce w sierpniu 1944.

IWAN KONSTANTYNOWICZ AJWAZOWSKI (1817 Teodozja - 1900 tamże) - najsłynniejszy marynista rosyjski, pochodzenia ormiańskiego. W 1837 roku ukończył Petersburską Akademię Sztuk Pięknych (studiował u Worobiowa i Tannauera). Od 1840 podróżował po Europie - Włoszech, Francji, Portugalii, Holandii i Anglii, zyskując sławę i zaszczyty (w tym członkostwo w kilku Akademiach). Do Petersburga powrócił w 1844 roku, lecz już w 1845 osiadł w rodzinnej Teodozji. W 1847 roku został mianowany profesorem Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odwiedził także Nowy Jork, który przedstawił na jednym ze swoich obrazów. Cenił sobie bardzo przyjaźń z Aleksandrem Puszkinem i za życia poety stylizował swój wygląd na niego (o czym świadczy miniatura przechowywana w Muzeum Puszkina w Moskwie), zaś postać samego poety pojawia się w jego pejzażach. Zasłynął zwłaszcza z morskich pejzaży, często nokturnów, widoków portów śródziemnomorskich i czarnomorskich.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
AJWAZOWSKI Iwan Konstantynowicz
Najwybitniejszy malarz rosyjski XIX w. W latach 1833-1837 studiował w Akademii Petersburskiej u Worobiewa i Tanneura. W 1844r. został głównym malarzem Sztabu Generalnego Floty Rosyjskiej. W 1847r. był profesorem Akademii Petersburskiej. W 1869r. brał udział w otwarciu Kanału Sueskiego. Odbył wiele podróży, był m.in. we Włoszech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Krymie i Ameryce. Od 1845r. mieszkał na stałe w Teodozji i otworzył tam w 1865r. własne atelier. Przyjaźnił się m.in. z Gogolem, Kryłowem i Puszkinem. Tematem jego prac były sceny religijne, rodzajowe, historyczne i symboliczne oraz portrety i pejzaże. Jednak najbardziej zasłynął jako marynista. Jego wczesne obrazy mają nastrój romantyczny. Od połowy lat 60-tych jego obrazy mają charakter realistyczny. Prace tego artysty są bardzo poszukiwane i wysoko cenione na aukcjach.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]