olej/płótno, 36 x 57 cm sygnowany cyrlicą p.d.: `Ajwazowski` na odwrociu opisany cyrylicą: `Ajwazowski | 1895`
Prezentowany obraz pochodzi z późnego, niewątpliwie najciekawszego okresu twórczości słynnego rosyjskiego pejzażysty Iwana Ajwazowskiego. Artysta, który rozgłos zdobył jeszcze w latach 40. XIX wieku, na początku lat 90. wykształcił nową, niezwykle ekspresywną formułę malarską. Ajwazowski odszedł wtedy od statecznych, zharmonizowanych, opartych na horyzontalnym układzie kompozycji, ograniczył ilość motywów i paletę. Czym stało się jego malarstwo, doskonale widać na "Burzy na Krymie". Kolorystyka została podporządkowana jednej barwie - intensywnemu błękitowi, który w niektórych partiach płótna łapie wzrok widza intensywną ultramaryną, w innych zaskakuje wręcz promieniejącym rozbieleniem. Zdecydowane zróżnicowanie walorowe pozwoliło stworzyć artyście obraz o bogatych wartościach malarskich. Ajwazowski w mistrzowski sposób pozwala jednak dominować błękitnej barwie i przez to sugestywnie oddziaływać na emocje widza.
W latach 1833-37 studiował w akademii w Petersburgu u Worobiewa i Tanneura. W 1844 został głównym malarzem Sztabu Generalnego Floty Rosyjskiej. W 1847 został mianowany profesorem Akademii Petersburskiej. W 1869 brał udział w otwarciu Kanału Sueskiego. Odbył wiele podróży, był m.in. we Włoszech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Krymie i Ameryce. Od 1845 r. mieszkał na stałe w Teodozji i otworzył tam - w 1865 - własną pracownię. Przyjaźnił się m.in. z Gogolem, Kryłowem i Puszkinem. Tematem jego prac były sceny religijne, rodzajowe, historyczne i symboliczne oraz portrety i pejzaże. Najbardziej zasłynął jako marynista. Prace tego artysty są bardzo poszukiwane i wysoko cenione na aukcjach.
AJWAZOWSKI Iwan Konstantynowicz
Najwybitniejszy malarz rosyjski XIX w. W latach 1833-1837 studiował w Akademii Petersburskiej u Worobiewa i Tanneura. W 1844r. został głównym malarzem Sztabu Generalnego Floty Rosyjskiej. W 1847r. był profesorem Akademii Petersburskiej. W 1869r. brał udział w otwarciu Kanału Sueskiego. Odbył wiele podróży, był m.in. we Włoszech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Krymie i Ameryce. Od 1845r. mieszkał na stałe w Teodozji i otworzył tam w 1865r. własne atelier. Przyjaźnił się m.in. z Gogolem, Kryłowem i Puszkinem. Tematem jego prac były sceny religijne, rodzajowe, historyczne i symboliczne oraz portrety i pejzaże. Jednak najbardziej zasłynął jako marynista. Jego wczesne obrazy mają nastrój romantyczny. Od połowy lat 60-tych jego obrazy mają charakter realistyczny. Prace tego artysty są bardzo poszukiwane i wysoko cenione na aukcjach.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]