olej/płótno, 50 x 61 cm opisany na odwrociu: `WIZYTA U ANUBISA | VISITING ANUBIS | HENRYK WANIEK | AUG. 2000` w osobnej kolumnie: `NOT TO BE COVERD [sic!] | WITH VERNISCH UNTIL JANUARY 2001 | AFTERWARDS CAN BE | USED STANDARD MATT | OR GLOSSY OIL PAINTING VERNISCH` POCHODZENIE: - Dom Aukcyjny Agra Art, Warszawa, 08.06.2003 - kolekcja instytucjonalna, Warszawa
"Wizyta u Anubisa" jest przykładem typowej dla sztuki Henryka Wańka surrealistyczno-symbolicznej tematyki. Artysta w swoich kompozycjach często odnosi się do figur zaczerpniętych z mitologii i literatury, za każdym razem osadzając je w nowych, nietypowych kontekstach. W "Wizycie..." malarz umieścił wywiedzioną z egipskich wierzeń figurę szakala. Anubis (zanim nad Nilem rozpowszechnił się kult Ozyrysa) był bóstwem wiązanym z mumifikacją i śmiercią, centralną figurą zaświatów, strażnikiem umarłych i opiekunem miejsc świętych. Egipcjanie przedstawiali go pod postacią pół-człowieka, pół-zwierzęcia albo jako czarnego szakala. W swoim obrazie Waniek bazuje na tej drugiej tradycji. Intensywny, nasycony kolor zwierzęcia w egipskiej ikonografii nie miał nic wspólnego z naturalnym wyglądem. Czarna sierść szakala miała dla Egipcjan wymiar symboliczny i wiązana była z kolorem rozkładającego się ciała i barwą żyznych gleb położonych blisko Nilu. Na obrazie Wańka czarna sierść cmentarnego zwierzęcia zatopiona została w mrocznej, cienistej architekturze. Pozwoliło to artyście w ciekawy sposób wyodrębnić żywy, niepokojący blask jego oczu. "Wizytę u Anubisa" można wiązać z przedstawiającym zbliżoną kompozycję rysunkiem artysty z 1984 roku. Na prezentowanym obrazie znajdujemy jednak nieobecne na wcześniejszej pracy symbole: plakietę ze sfinksem, urnę i drzewo rodzące złote jabłka, motyw wiązany w mitologii z Ogrodem Hesperyd. Waniek rozpoczął studia na ASP w Krakowie w 1964 roku. Studiował także na Wydziale Grafiki w Katowicach. W latach 1965-1966 był hospitantem na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym okresie zaangażowany był również w działalność założonego przez studentów ASP DKF "Kino-oko", którego prezesem został w roku 1966. Na studiach związał się z malarzami o orientacji fantastyczno-magicznej - Barbarą i Henrykiem "Fantazosem" Ziembickimi. Przystąpił także do utworzonej w 1967 grupy Oneiron zwanej też Ligą Spostrzeżeń Duchowych. Członkowie tej grupy zwrócili się ku magii i alchemii, a także filozofii i religii Dalekiego Wschodu. Artyści próbowali penetrować i artystycznie wykorzystywać tzw. odmienne stany świadomości. Mistyczne zainteresowania pozostały charakterystyczne dla Wańka, zarówno w jego twórczości plastycznej, jak i literackiej.
WANIEK Henryk
Studia na Wydziale Grafiki w Katowicach – filii ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1970. Będąc na studiach związał się z malarzami o orientacji fantastyczno-magicznej, Barbarą i Henrykiem „Fantazosem” Ziembickimi. Następnie przystąpił do grupy Oneiron (m.in. Andrzej Urbanowicz, Urszula Broll, filmowiec Antoni Halor), która jako bodaj pierwsza w Polsce w pokoleniu kontrkultury wysuwała program integracji sztuki z filozofią Wschodu oraz próbowała penetrować i artystycznie wykorzystywać tzw. odmienne stany świadomości. Twórczość Wańka oparta jest na nienagannym warsztacie malarza-realisty oraz na erudycji eksploratora przeszłości, wiedzy tajemnej, symboliki liczb itd. Nieobca jest też artyście spuścizna literacka, zwłaszcza jej wątki fantastyczne i wizjonerskie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]