Akwarela na szkicu ołówkowym, papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 37,8 x 47,3 cm (lewa krawędź przycięta); na odwrocie pod górną krawędzią ołówkiem słupek obliczeń ramiarza (?); tamże po lewej czarnym długopisem wymiary: 35 x 47 (sic!)
Malarz, rysownik, architekt wnętrz i projektant sztuki użytkowej, artysta książki. Edukację artystyczną rozpoczął w krakowskiej Szkole Przemysłowej, a kontynuował na Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego wiedeńskiej Kunstgewerbeschule; studia stricte malarskie odbył w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1902-1904) pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego oraz w Paryżu (1904-1905). Od 1903 należał do Stowarzyszenia Polska Sztuka Stosowana. W jego oeuvre realizacje z zakresu sztuki stosowanej sąsiadują z dziełami zaliczanymi do sztuki tzw. "wysokiej" (sam był zdeklarowanym przeciwnikiem takiegoż podziału): malarstwem monumentalnym oraz sztalugowym, zwłaszcza zaś secesyjnie stylizowanymi pejzażami. Urokliwa, nader sprawna pod względem warsztatowym akwarela, którą skłonni jesteśmy wiązać z twórczością Henryka Uziembły, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa została, (na co wskazuje niewielka, ale zaskakująca z punktu widzenia reguł kompozycyjnych asymetria kadru równoległego w stosunku do fasady) nieznacznie przycięta z lewej strony; tam też mogła znajdować się (nietypowo, bo artysta zwykł kłaść ją w prawym dolnym narożniku) sygnatura. Sumarycznie opracowana architektura w tle może wskazywać na Kraków- miasto, z którym Uziembło był związany przez większą część swego życia.
UZIEMBŁO Henryk
Naukę rozpoczął w Szkole Przemysłowej w Krakowie, by po czterech latach kontynuować ją w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. Jako pracownik Österreichisches Museum für Kunst und Industries w Wiedniu pogłębiał znajomość sztuk dekoracyjnych. W 1902 r. wstąpił do krakowskiej ASP i studiował pod kierunkiem S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza. W l. 1904-1905 doskonalił swe warsztatowe umiejętności w Paryżu, a następnie studiował architekturę wnętrz w Anglii. Naukę kontynuował we Włoszech. Projektował wnętrza, polichromie i witraże. Ponadto uprawiał grafikę i działał jako plakacista. Przede wszystkim jednak zasłynął jako wybitny pejzażysta. Kilka spośród tych obrazów artysta wystawił w 1907 r. w krakowskim Pałacu Sztuki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]