Akwarela, papier; 49 x 34,5 (w świetle passe-partout) Sygnowany p. d.: HENRYK UZIEMBŁO Na odwrocie nalepka papierowa: SALON DZIEŁ SZTUKI | KAZIMIERZA WOJCIECHOWSKIEGO | KRAKÓW, Ul. ŚW. JANA L. 3 TELEFON 100-02. | Data przyjęcia 1944 | Autor Prof. Henryk Uziemiło | Tytuł Na Jarmark | Rodzaj akwarela | Rozmiar | Nr 141580
Podobne do zaprezentowanego na aukcji portrety wiejskich dziewczyn znajdujemy w: Sztuka polska w kartach pocztowych. Katalog. Wydanie J. Czerneckigo Wieliczka, Kraków [brw. ].
Henryk Uziembło, malarz, grafik, projektant witraży, mozaik i plakatów. Po studiach w krakowskiej Szkole Przemysłowej uzyskał absolutorium w Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Następnie pracował tam u profesora K. Kargera w Österreichisches Museum für Kunst und Indusrtie. Po powrocie do Krakowa rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych u T. Axentowicza i S. Wyspiańskiego. Kontynuował naukę w Paryżu (1904) oraz studiował architekturę wnętrz w Anglii. W roku 1922 rozpoczął pracę wykładowcy w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie. Był współzałożycielem i członkiem towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Malował olejno, pastelami i akwarelami. Tworzył sceny rodzajowe, portrety wiejskich dziewczyn, a pod wpływem J. Stanisławskiego także pejzaże. Uprawiał również ścienne malarstwo dekoracyjne (m.in. brał udział w projektowaniu malowideł w katedrze wawelskiej).
UZIEMBŁO Henryk
Naukę rozpoczął w Szkole Przemysłowej w Krakowie, by po czterech latach kontynuować ją w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. Jako pracownik Österreichisches Museum für Kunst und Industries w Wiedniu pogłębiał znajomość sztuk dekoracyjnych. W 1902 r. wstąpił do krakowskiej ASP i studiował pod kierunkiem S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza. W l. 1904-1905 doskonalił swe warsztatowe umiejętności w Paryżu, a następnie studiował architekturę wnętrz w Anglii. Naukę kontynuował we Włoszech. Projektował wnętrza, polichromie i witraże. Ponadto uprawiał grafikę i działał jako plakacista. Przede wszystkim jednak zasłynął jako wybitny pejzażysta. Kilka spośród tych obrazów artysta wystawił w 1907 r. w krakowskim Pałacu Sztuki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]