Warszawa 1935. Drukarnia Polska. 16d, s. 73, [2]. opr. pł. z zach. okł. brosz. Odbitka z "Czasu" (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora: "Dyrektorowi Walerjanowi Bierdiajewowi w dzień Imienin z Życzeniami by Wielki Artysta i Wielki Nauczyciel swoją 'Krakowską Filharmonię' wyprowadził na '... NA SZCZYTY!' od autora. Kraków 27 Lutego 1947 r.". Dołączono bilet wizytowy W.Bierdiajewa. Egzemplarz unikalny z wklejonymi 3 odręcznymi rysunkami piórkiem H.Uziembły z 1934 roku z podpisami: "Fran.co Goya y Lucientes Pintor" (9,8x8,1 cm na planszy 16,8x11,3 cm), "Galeria, del Prado Museo Nacional de Pintura y Escultura" (5,8x8,9 cm na planszy 16,8x11,3 cm, sygn. pod kompozycją: "Rys. H.Uziembło Madryd 1934"), "Ermita de San Antonio de la Florida Panteon y Museo de Goya Monumento Nacional" (5,3x8,5 cm na planszy 16,8x11,3 cm, sygn. pod kompozycją: "Henryk Uziembło Madryd 1934") oraz sporządzony atramentem spis ilustracji.
H.Uziembło (1879-1949) - malarz, grafik, projektant. Studiował malarstwo i grafikę w Wiedniu i na krakowksiej ASP. W 1904 r. wyjechał na dalsze studia do Paryża, potem do Włoch, gdzie zwiedził Rzym i Florencję. W 1906 r. zorganizował w Wiedniu wystawę swoich prac, która odniosła duży sukces. Zajmował się nie tylko malarstwem, ale też szeroko pojętym rzemiosłem artystycznym, projektowaniem wnętrz i witraży. Był jednym z twórców i promotorów tzw. stylu swojskiego w polskim zdobnictwie, charakteryzującym się wykorzystywaniem rodzimych wzorów ludowych. Należał do najbardziej wszechstronnych twórców epoki, wykorzystującym w pracy artystycznej wiele technik. Projektował plakaty, okładki książkowe, ilustracje, ekslibrisy, logotypy. Był prawdopodobnie pomysłodawcą nazwy kabaretu "Zielony Balonik". Od 1922 r. do wybuchu II wojny światowej pracował w Państwowej Szkole Zdobnictwa i Przemysłu Artystycznego w Krakowie i nadal projektował meble, tkaniny, mozaiki (fasada Muzeum Przemysłowo-Technicznego) oraz grafikę książkową
W.Bierdiajew (1885-1956) - polski dyrygent, pedagog. W 1906 r. ukończył konserwatorium w Lipsku. Był dyrygentem orkiestr symfonicznych w Polsce i Niemczech, a także profesorem dyrygentury konserwatorium w Warszawie, a od końca lat 1940-tych także PWSM w Krakowie. Po II wojnie światowej kierował operą poznańską, następnie warszawską. Uważany był za jednego z najlepszych interpretatorów twórczości Ludwika van Beethovena)
UZIEMBŁO Henryk
Naukę rozpoczął w Szkole Przemysłowej w Krakowie, by po czterech latach kontynuować ją w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. Jako pracownik Österreichisches Museum für Kunst und Industries w Wiedniu pogłębiał znajomość sztuk dekoracyjnych. W 1902 r. wstąpił do krakowskiej ASP i studiował pod kierunkiem S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza. W l. 1904-1905 doskonalił swe warsztatowe umiejętności w Paryżu, a następnie studiował architekturę wnętrz w Anglii. Naukę kontynuował we Włoszech. Projektował wnętrza, polichromie i witraże. Ponadto uprawiał grafikę i działał jako plakacista. Przede wszystkim jednak zasłynął jako wybitny pejzażysta. Kilka spośród tych obrazów artysta wystawił w 1907 r. w krakowskim Pałacu Sztuki.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]