Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
UZIEMBŁO Henryk | Brzegi hiszpańskie, 1932 r.

Henryk UZIEMBŁO (1879-1949)

Brzegi hiszpańskie, 1932 r.

olej/tektura, 32 x 48,5 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Henryk Uziembło | 1932`
na odwrocie papierowa naklejka: `Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie | R.1937 | Autor Uziembło Henryk | Adres Kraków | Dzieło Brzegi hiszpańskie | Wykonanie olej.`

Kształcił się w Krakowie u S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza oraz w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, Paryżu oraz we Włoszech i w Anglii, gdzie studiował architekturę wnętrz. W zdominowanym przez tematykę pejzażową malarstwie artysty można znać echa szkoły Stanisławskiego, chociaż nie był on studentem mistrza. Artysta zajmował się poza tym polichromią, witrażownictwem, grafiką, projektowaniem wnętrz. Regularnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem towarzystwa "Polska Sztuka Stosowana".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
UZIEMBŁO Henryk
Naukę rozpoczął w Szkole Przemysłowej w Krakowie, by po czterech latach kontynuować ją w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. Jako pracownik Österreichisches Museum für Kunst und Industries w Wiedniu pogłębiał znajomość sztuk dekoracyjnych. W 1902 r. wstąpił do krakowskiej ASP i studiował pod kierunkiem S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza. W l. 1904-1905 doskonalił swe warsztatowe umiejętności w Paryżu, a następnie studiował architekturę wnętrz w Anglii. Naukę kontynuował we Włoszech. Projektował wnętrza, polichromie i witraże. Ponadto uprawiał grafikę i działał jako plakacista. Przede wszystkim jednak zasłynął jako wybitny pejzażysta. Kilka spośród tych obrazów artysta wystawił w 1907 r. w krakowskim Pałacu Sztuki.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]