akryl, płyta pilśniowa 30 x 30cm, Na odwrocie zielonym markerem napis: H.Stażewski
Henryk Stażewski studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1913-19 u S.Lentza). Od początku swej twórczości działał i wystawiał z awangardowymi ugrupowaniami artystycznymi, takimi jak Blok (1924-26), Praesens (1926-30)czy międzynarodowe grupy Cercle et Carré (1929-30), Abstraction - Creation (1933-39), grupa a.r. (artyści rewolucyjni, 1932-39) oraz KAGR (Koło Artystów Grafików Reklamowych 1935-39). Był jednym z założycieli Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi w 1931. Po II wojnie światowej współpracował z Galerią Krzywe Koło w Warszawie. Uznawany za "najbardziej konsekwentnego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej".
STAŻEWSKI Henryk
Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1988 tamże. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza. Debiutował na wystawie grupy formistów. Jeden z inicjatorów nurtu konstruktywistycznego w polskim malarstwie.Założyciel grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Ściśle związany z międzynarodowymi grupami artystycznymi działającymi w Paryżu - Cercle et Carre, Abstraction-Creation. Wystawiał zarówno w Polsce jak i zagranicą. Współredagował pismo "L`art. Contemporain - Sztuka Współczesna". Zajmował się publicystyką i teorią sztuki. Był jednym z twórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, otwartej dla publiczności w 1931 r. Po wojnie związany z Galeria Krzywe Koło w Warszawie. Inicjator powołania do życia Galerii Foksal w 1955 r. W twórczości artysty odnależć można wpływy kolejnych nurtów awangardy XX w - od kubizujących prac przez konstruktywizm do abstrakcji geometrycznej. Przez ponad 20 lat tworzył reliefy, zarzucając prace malarskie. Twórca "białych obrazów" - pustych płaszczyzn z ledwie zaznaczonymi liniami. Artysta uznany przez międzynarodową krytykę za jednego z twórców sztuki XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]