Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
STAŻEWSKI Henryk | Relief nr 3, 1980 r.

Henryk STAŻEWSKI (1894 - 1988)

Relief nr 3, 1980 r.

relief, akryl/płyta, 63 x 63 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'nr.3 | 1980 | H.Stażewski'
na odwrociu nieczytelny stempel wywozowy

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Niemcy

Po 1945 roku Henryk Stażewski przez kilka lat tworzył kompozycje figuralne, wzorowane na pracach przedwojennych awangardzistów, głównie kubistów (Georges Braque, Pablo Picasso) i futurystów (Umberto Boccioni). Jednak bardzo szybko odszedł od nich i już w II połowie lat 50. zaczął realizować reliefy, które na blisko dwie dekady zdominowały twórczość artysty. Pierwsze kompozycje miały luźną strukturę, a formy nawiązywały do kształtów biologicznych. Z czasem pojawiły się kompozycje pokryte rastrem drukarskim, dzięki czemu ich powierzchnia stawała się wibrującą płaszczyzną, pełną dodatkowych efektów kolorystycznych. Zafascynowany neutralnością formy "samej w sobie" Stażewski zaczął tworzyć neutralne kolorystycznie reliefy. Jak pisał Wiesław Borowski, "Około roku 1960, kiedy Henryk Stażewski tworzył cykl białych reliefów, wydawało się, że w obrazach tych nie ma już śladu kompozycji. Użycie identycznych form, ich układy niezdeterminowane jakąkolwiek zasadą o charakterze koniecznym (np. zasadą równowagi czy ekspresji) dawały pełną podstawę do takich twierdzeń. Dopiero z punktu widzenia dzisiejszego etapu rozwoju sztuki Stażewskiego można zauważyć, że w tamtych obrazach istniała jeszcze quasi kompozycja. Bowiem układ form - przechylonych ukośnie, bezwładnie zawieszonych, wzajemnie zaczepiających się, był jeszcze w pewnym, minimalnym stopniu wynikiem podejścia emocjonalnego. Dopiero skupienie uwagi na kolorze, użycie całej dostępnej gamy kolorów w nowych obrazach - doprowadziło artystę do totalnego porzucenia kompozycji a w konsekwencji do usunięcia formy. Wskutek zwielokrotnienia identycznych form ginie bowiem jakakolwiek ranga formy pojedynczej. Zamiast kompozycji form powstaje seria. Obraz seryjny jest pozbawiony formy. Przez powrót do koloru Stażewski nie zrobi najmniejszego kroku w kierunku kompozycji. Zniósł wszelkie hierarchie między kolorami, zastosował instrumentację barwną opartą na ściśle seryjnej organizacji kolorów. Tak więc obrazy Stażewskiego - dzięki serializacji - zawierają potencjalne i realne właściwości multipli - dzieł zachowujących cechy indywidualne niezależne od liczby egzemplarzy, w jakich zostały wykonane".

Henryk Stażewski to legenda sztuki awangardowej w Polsce. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1913-20. W początkach kariery malował martwe natury. Przejściowo wystawiał z ugrupowaniem "Formiści" (1922). Wziął też udział w Wystawie Nowej Sztuki w Wilnie w 1923. O tego czasu tworzył pod wpływem konstruktywizmu. Obok kompozycji malarskich zajmował się grafiką książkową, projektował wnętrza, sprzęty, a także scenografie - były to w większości prace teoretyczne i studyjne. Polskie i międzynarodowe ugrupowania awangardy, z którymi wystawiał i współpracował jako publicysta, to kolejno: "Blok" (1924-26), "Praesens" (1926-30), "Cercle et Carré" (1929-31), "Abstraction-Création" (1931-39), "a.r." (1932-39). Należał też do Koła Artystów Grafików Reklamowych (1933-39). W 1930 był współorganizatorem zbiórki dzieł artystów międzynarodowej awangardy przeznaczonych dla muzeum łódzkiego (obecnie w Muzeum Sztuki w Łodzi). Po II wojnie mieszkał i działał w Warszawie. W latach 40. i 50. podejmował próby dostosowania się do postulatów sztuki figuratywnej. Z tego okresu pochodzą rysunkowe i malarskie kompozycje o tematyce pracy, budowy, a także projekty monumentalne. Po 1956, uznawany powszechnie za patrona polskiej awangardy, uprawiał już wyłącznie abstrakcję o konstruktywistycznym rodowodzie. Tworzył cykle prac będących studiami płaszczyzn, linii, kolorów w różnych układach względem siebie. Przy pozorach chłodnej perfekcji umiał nasycić je emocją bezpośredniego dotknięcia, śladu ręki. Obok malarstwa i form pochodnych, jak kolaże, reliefy, multiple, tworzył formy przestrzenne i grafikę (autoryzował serigraficzne repliki swoich prac).


PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STAŻEWSKI Henryk
Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1988 tamże. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza. Debiutował na wystawie grupy formistów. Jeden z inicjatorów nurtu konstruktywistycznego w polskim malarstwie.Założyciel grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Ściśle związany z międzynarodowymi grupami artystycznymi działającymi w Paryżu - Cercle et Carre, Abstraction-Creation. Wystawiał zarówno w Polsce jak i zagranicą. Współredagował pismo "L`art. Contemporain - Sztuka Współczesna". Zajmował się publicystyką i teorią sztuki. Był jednym z twórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, otwartej dla publiczności w 1931 r. Po wojnie związany z Galeria Krzywe Koło w Warszawie. Inicjator powołania do życia Galerii Foksal w 1955 r. W twórczości artysty odnależć można wpływy kolejnych nurtów awangardy XX w - od kubizujących prac przez konstruktywizm do abstrakcji geometrycznej. Przez ponad 20 lat tworzył reliefy, zarzucając prace malarskie. Twórca "białych obrazów" - pustych płaszczyzn z ledwie zaznaczonymi liniami. Artysta uznany przez międzynarodową krytykę za jednego z twórców sztuki XX wieku.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]