akryl, relief/płyta, 34 x 34 cm na odwrociu sygnowany i datowany: `nr 21 - 1978 | H. STAŻEWSKI`
LITERATURA: Henryk Stażewski (1894 - 1988), katalog wystawy Rilievi e dipinti 1958/1987 [teksty: Giulio Andreotti, Enrico Crispolti, Janina Ładnowska, Marek Rostworowski, Ryszard Stanisławski] Galeria Spicchi dell`Est, Roma 2.XII.1991 - 8.II.1992, Rzym 1992, s. 90 (il.)
WYSTAWIANY: Henryk Stażewski (1894 - 1988), Rilievi e dipinti 1958/1987, Galeria Spicchi dell`Est, 2.XII.1991 - 8.II.1992, Rzym; Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi
Monografistka twórczości Henryka Stażewskiego, w swojej książce wydanej nakładem wydawnictwa Arkady w 1985 roku, kieruje uwagę miłośników sztuki Stażewskiego na lata 1966 i 1967, upatrując w tym okresie zarzewia nowej stylistyki w twórczości tego artysty. Druga połowa lat 60. XX wieku to powolne, ale systematyczne odchodzenie od dwuwymiarowych płaszczyzn obrazu w stronę reliefów - kompozycji podkreślających przestrzenność form widzialnych. O ile na początku lat 60. artysta tworzył owe reliefy z drewna czy metalu, ograniczając, z uwagi na zastosowany materiał, kolorystykę, o tyle w późniejszych latach dąży do jaskrawej kolorystyki form zestawionych w kompozycjach reliefowych. "Stażewski, eksperymentując i badając działanie różnych przejść kolorystycznych i zestawień - jak przedtem kształtów, ich stosunków wobec siebie i ich sytuacji w przestrzeni - stosował znów teoretycznie nieskończenie różnie możliwości w wariantach: stopniowania barw wedle skali spektrum, wybranych jego odcinków, czy też stopnia jasności, stopnia nasycenia lub temperatury barw."
STAŻEWSKI Henryk
Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1988 tamże. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza. Debiutował na wystawie grupy formistów. Jeden z inicjatorów nurtu konstruktywistycznego w polskim malarstwie.Założyciel grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Ściśle związany z międzynarodowymi grupami artystycznymi działającymi w Paryżu - Cercle et Carre, Abstraction-Creation. Wystawiał zarówno w Polsce jak i zagranicą. Współredagował pismo "L`art. Contemporain - Sztuka Współczesna". Zajmował się publicystyką i teorią sztuki. Był jednym z twórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, otwartej dla publiczności w 1931 r. Po wojnie związany z Galeria Krzywe Koło w Warszawie. Inicjator powołania do życia Galerii Foksal w 1955 r. W twórczości artysty odnależć można wpływy kolejnych nurtów awangardy XX w - od kubizujących prac przez konstruktywizm do abstrakcji geometrycznej. Przez ponad 20 lat tworzył reliefy, zarzucając prace malarskie. Twórca "białych obrazów" - pustych płaszczyzn z ledwie zaznaczonymi liniami. Artysta uznany przez międzynarodową krytykę za jednego z twórców sztuki XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]