pastel/papier, 39 x 52,5 cm sygnowany w języku hebrajskim i datowany p.d.: '[Lewensztadt] 49'
Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Ale z Warszawy wyjechał do Monachium, gdzie zgłębiał tajniki sztuki malarskiej. Po studiach wrócił do Lublina gdzie zdobył duże uznanie jako twórca wspaniałych pejzaży. Najchętniej jednak malował mw Kazimierzu. Tam powstały najpiękniejsze jego dzieła - kazimierskie krajobrazy. W 1930 roku pożegnał Kazimierz i Lublin, jak się okazało, na zawsze. Postanowił odbyć długa podróż artystyczną, której celem był Paryż i tamtejsze malarstwo. Po drodze zwiedził Wenecję, Genuę, Mediolan. Malował cały czas czerpiąc z wrażeń, które przynosiła mu podróż. Z Paryża przeniósł się do Nicei i tam spędził ostatni rok swego zagranicznego pobytu. W 1933 roku wrócił do Polski. Nie zamieszkał jednak w Lublinie, lecz w Zakopanem. Cały tragiczny okres wojny Lewenstadt spędził wraz z żoną w Związku Radzieckim, w tajdze syberyjskiej. Do Polski wrócił w 1946 roku, lecz na krótko. Trzy miesiące później wyjechał do Izraela. Koszmar wojny przerodził się w obsesję artysty. Do swego przyjaciela pisał: "Z całej mojej rodziny i rodziny mojej żony nie ma nikogo, zginęli wszyscy okropną tragiczną śmiercią; wszystko poszło z dymem...". Kraj rodzinny odwiedził jeszcze tylko raz w 1960 roku, zwiedził wówczas ukochany Kazimierz, Warszawę i Lublin. Nie wiadomo jak potoczyły się ostatnie lata życia artysty. Dziś nie sposób odtworzyć twórczości tych artystów, którzy popularni i cenieni za życia, po wojnie ulegli całkowitemu zapomnieniu. Pamięć o ich twórczości powróciła niedawno. Od pewnego czasu ich obrazy zaczynają pojawiać się na znaczących ogólnopolskich a nawet międzynarodowych wystawach. Obrazy Henryka Lewensztadta, często niedatowane, pojawiają się na rynku sztuki. Kilka jego dzieł oglądać można w zbiorach Muzeum Lubelskiego i Kazimierza Dolnego.
Podatki i opłaty: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]