W załączeniu potwierdzenie autentyczności Krzysztofa Zagrodzkiego. W 1909 Hayden przybył do Paryża. Tu utrzymywał kontakty z wieloma luminarzami awangardy paryskiej m.in. Picassem, Maxem Jacobem, Jacquesem Lipchitzem, Henri Matissem. Uczestniczył w wystawach paryskich Salonów, indywidualne pokazy swego malarstwa miał w wielu galeriach m.in w Galerie Druet, Galerie Rosenberg, Galerie Zborowski, Galerie Zak. Z czasem Hayden uległ fascynacji malarstwem Cezanne`a i wczesnego kubizmu. Na początku drugiej dekady minionego wieku styl jego sztuki zaczął się krystalizować w nurcie kubizmu syntetycznego pozostając w orbicie wyraźnie określonego "przedmiotu-podmiotu". Prezentowana praca, stanowiąca wydarzenie na polskim rynku sztuki, wykazuje najbliższe analogie z innym obrazem artysty "Martwa natura z butelką rumu" (1918 r.) olej, płótno, 73 x 92 cm, Genewa, Musee du Petit Palais, por. B. Brus-Malinowska, J. Malinowski, "Kisling i jego przyjaciele. [...] Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1996, s. 108, il. 23). Podobnie jak i w oferowanym obrazie w centrum kompozycji pojawia się butelka z wkomponowanym napisem "Rhum", otoczona rozmaitymi naczyniami i przedmiotami. O ile w obrazie z Genewy blat stołu tworzą kanciaste, zwielokrotnione powierzchnie, o tyle w prezentowanym obrazie artysta wielość zebranych przedmiotów zamyka "spokojniejszą" formą, owalu blatu stołu.
HAYDEN Henryk
Urodził się w 1883 r w Warszawie, zmarł w 1970 r w Paryżu. Studiował w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Academie "La Palette". Wystawiał w Paryżu na Salonach: Niezależnych, Tuileries i Majowym. Dużo czasu spędzał na południu Francji. Miał indywidualne wystawy w renomowanych galeriach Paryża i Londynu. W latach 1922-1953 malował realistyczne pejzaże i portrety. Pod koniec życia nawiązał do swych kubistycznych doświadczeń z młodości, tworząc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abstrakcyjnej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]