Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
HAYDEN Henryk | `Martwa natura kubistyczna`, 1921 r.

Henryk HAYDEN (1883 Warszawa - 1970 Paryż)

`Martwa natura kubistyczna`, 1921 r.

olej/płótno,
65 x 92 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Hayden | 1921`
ODWROCIE: dwie naklejki transportowe
WYSTAWIANY: 1) Hayden, Musee National d`Art Moderne, Paryż, lipiec 1970; 2) Waddington Galleries, Londyn 1970
POCHODZENIE: 1) kolekcja Andre Lotha; 2) aukcja Dom Aukcyjny Christie`s w Londynie
LITERATURA: katalog aukcji domu aukcyjnego Christie`s z dnia 22.06.2005 r., poz. 268

Obraz który dzięki Fundacji Signum mamy przyjemność Państwu zaprezentować jest w pełni reprezentatywną kompozycją z okresu kubistycznego. Jak można sądzić z zapisów na odwrocie należał przez lata do kolekcji innego wybitnego kubisty Andre Lothe. Wystawiony był na najważniejszej wystawie monograficznej Haydena w Paryżu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To światowej klasy dzieło, niezwykle rzadko spotykane na polskim rynku. Okres kubistyczny Haydena zawiera się w latach ok. 1916-1921. Geometryzacja form i kompozycyjna dyscyplina w obrazach powstałych w latach 1912-1914 ujawniły już inspiracje sztuką Cézanne`a i estetyką wczesnego kubizmu. Poszukiwanie nowej przestrzeni obrazowej znamienne dla sztuki Grisa, Severiniego i Picassa, Hayden zasymilował tworząc martwe natury i portrety mniej rewolucyjne w założeniach, lecz śmiało upraszczające formy i arbitralnie określające ich przestrzenne relacje. W martwych naturach sumarycznie traktowane formy oddaje swobodnym, miękkim duktem pędzla, tony barwne zyskują świetlistość i nabierają dźwięczności. Okres kubistyczny w jego twórczości jest doceniany przez światowych kolekcjonerów, którzy postrzegają jego twórczość jako bezpośrednio związaną z największymi artystami XX wieku. Zainteresowanie to przekłada się na ceny jakie uzyskują jego prace z tego okresu, nie porównywalne z osiąganymi przez innych polskich artystów.
W roku 1907 Hayden przybywa do Paryża, nie powraca już do Polski na stałe. Początkowo kształci się w prywatnej "Académie de la Palette". W 1909 r. Hayden prezentuje na Salonie Jesiennym płótna z podróży do Bretanii. Pejzaże z Le Pouldu nawiązują stylistycznie do szkoły Pont-Aven. Był blisko związany z krytykami Adolfem Baslerem i André Salmonem, którzy promowali jego malarstwo. Regularnie uczestniczył w paryskich Salonach: Jesiennnym (od 1909), Niezależnych, Tuileries i Majowym. Po wprowadzeniu się w 1915 do pracowni na Montparnassie nawiązał bliskie kontakty z kręgiem paryskiej awangardy, Lipchitzem, Picassem, Jacobem, Matissem, Grisem, Severinim i Metzingerem. Jednym z najbardziej znanych obrazów okresu kubistycznego jest przedstawienie "Trzej muzykanci" z 1919 r. (obecnie w muzeum w Lyonie). Kompozycja w której postacie ludzkie sprowadzone są do wzajemnie przenikających się i nakładających płaszczyzn barwnych, stała się źródłem inspiracji dla późniejszego o kilka lat obrazu Picassa o identycznym tytule. Prace artysty z tego okresu, wyróżniające się bogatą, zróżnicowaną fakturą o kontrastowo zestawionych płaszczyznach, bliskie były poetyce kubizmu syntetycznego W roku 1922 twórca porzucił intelektualne rygory kubizmu dając wyraz swej kolorystycznej wrażliwości i przywiązaniu do obserwacji natury. Uznał, że wyczerpał formalne środki wyrazu tej konwencji. Decyzja ta spotkała się z ostrą reakcją jego ówczesnego marchanda Léonce Rosenberga, który zdecydował sprzedać wszystkie płótna Haydena. Rosenberg był marszandem Picassa, Legera, Grisa i promował twórczość kubistów. Rok 1923 wyznacza początek regularnej współpracy artysty ze znakomitym marszandem Leopoldem Zborowskim. Indywidualnie wystawy Haydena odbyły się w znanych galeriach Paryża: Druet (1911), Rosenberg (1919), de l`Effort Moderne (1919), Zborowski (1923), Bernheim (1928), Zak (1928, 1933), Drouant (1933), Pétrides (1939) i Suillerot (1953, 1957, 1965). W 1924 Hayden wziął udział w ekspozycji polskich twórców czynnych w Paryżu zorganizowanej w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Swą twórczość prezentował także w Londynie w Waddington Gallery (1959, 1961, 1964, 1967). Retrospektywne pokazy malarstwa artysty miały miejsce m.in. w Musée National d`Art Moderne w Paryżu (1968), Musée des Beaux-Arts w Rennes (1979) oraz Musée d`Art Moderne w Troyes i Hugh Lane Municipal Gallery w Dublinie. W końcowej fazie twórczości Hayden znów powrócił do kubistycznych doświadczeń, tworząc dekoracyjne kompozycje o mocno podkreślonych walorach linii i plamy barwnej; obrazy te sytuowały się niekiedy na pograniczu sztuki abstrakcyjnej. Post-kubistyczny sposób syntetyzowania form przejawił się przede wszystkim w martwych naturach, oszczędnych w środkach wyrazu, operujących płaską, jednorodną plamą koloru i wątłym konturem schematycznie opisującym kształty przedmiotów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HAYDEN Henryk
Urodził się w 1883 r w Warszawie, zmarł w 1970 r w Paryżu. Studiował w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Academie "La Palette". Wystawiał w Paryżu na Salonach: Niezależnych, Tuileries i Majowym. Dużo czasu spędzał na południu Francji. Miał indywidualne wystawy w renomowanych galeriach Paryża i Londynu. W latach 1922-1953 malował realistyczne pejzaże i portrety. Pod koniec życia nawiązał do swych kubistycznych doświadczeń z młodości, tworząc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abstrakcyjnej.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]