olej na płótnie, 73,5 x 60,5 cm, sygnowany l.d. "HENRI GOTLIB", na odwrocie (na krośnie):1) dwukrotnie pieczątka
Składu papieru Róży Aleksandrowicz w Krakowie, oraz (na płótnie) 2) nalepka wystawowa TPSP w Krakowie z danymi o obrazie i numerem "1263"Studiował m.in. w ASP w Krakowie u J. Unierzyskiego i W. Weissa oraz w Akademii monachijskiej u A. Janka.W latach 1923-1929 mieszkał we Francji, a od 1938 r. w Anglii. Należał m.in. do grup: Formiści, Zwornik, Cercle des Artistes Polonais l Paris i London Group. Wykładał w Wolnej Szkole Malarstwa im. L. Mehofferowej (1930-32), Hampstead School of Art (1946-49) i w krakowskiej ASP (1949/50). Malował pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe, akty, portrety i autoportrety. Na początku lat 20. jego twórczość związana była z formizmem, w połowie lat 20. wpływ na nią miało malarstwo kręgu André Deraina, później krótko Pierre Bonnarda i wreszcie od lat 30. koloryzm. Obrazy m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie i Warszawie. Znane są m.in. następujące autoportrety artysty: Autoportret z psem z 1941/42 r., Autoportret w wełnianym płaszczu z 1956 r. i Autoportret w berecie z 1959 r.
GOTLIB Henryk
Urodził się w 1890 r w Krakowie, zmarł w 1966 r w South Godstone w Anglii. Studia w krakowskiej ASP u W. Weissa i J. Unierzyckiego oraz w Wiedniu i w Monachium. Członek grupy Formiści. W latach 20-tych w Paryżu, wystawiał na Salonach - Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. W latach 30-tych często odwiedzał Polskę. Związany z awangardową Grupą Krakowską, tworzył scenografię dla teatru Cricot. W 1939 r zamieszkał na stałe w Anglii. Uprawiał malarstwo - martwe natury, pejzaże, akty - w kanonie francuskiego koloryzmu Bonnarda i Matisse`a. Późniejsza twórczośc uległa syntetyzacji , malował ekspresyjne obrazy z zawężoną do ciemnych kolorów barwą, zbliżone do dzieł Kokoschki i Soutine`a. Uprawiał też grafikę, rzeźbę, zajmował się krytyką artstyczną, wydał dwie książki o sztuce.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]