1952 r. Akwarela, tusz na papierze 33 x 40,5 cm Sygnowany p.d. - "H. Berlewi 52" oraz dedykacja z datą - "Paris 27.6.52 H.B." Signed bottom right - "H. Berlewi 52"
Jeden z czołowych twórców polskiej awangardy początku wieku. Studia artystyczne odbył w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1904-1909). Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii (1909-1910) oraz w École des Beaux-Arts w Paryżu (1911-1912) i warszawskiej Szkole Rysunkowej. Duży wpływ na ukształtowanie się postawy twórczej Berlewiego miało spotkanie z przedstawicielem konstruktywizmu El Lissickim. Do kręgu jego przyjaciół należeli także: Teo van Doesburg, Mies van der Rohe i Moholy Nagy. W 1923 r. sformułował teorię Mechanofaktury, której zasadą było porzucenie iluzji przestrzeni w malarstwie na rzecz podkreślenia dwóch wymiarów.
Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1967 r w Paryżu. Studia w warszawskiej SSP. Kontynuował naukę w Antwerpii i paryskiej Ecole des Beaux-Arts.Uznany za prekursora op-artu. Przedstawiciel najbardziej awangardowego nurtu polskiej polskiej sztuki nowoczesnej. Członek ugrupowania "Blok" Związany z artystyczną awangardą europejską - m.in. T. van Doesburgiem, V. Eggelingiem, M. van der Rohe, L. Moholy-Nagyem. Jego zainteresowanie konstruktywizmem ukierunkował poznany przez artystę El Lissitzky. Wystawiał i przebywał w Berlinie lat 20-tych. Miał tam wystawę indywidualną w 1926 r w galerii Der Sturm. W 1924 r ogłosił manifest "Mechano-Faktura" , w którym odrzuca malarstwo iluzji przestrzennej na rzecz dwuwymiarowości płócien. Ogranicza skalę barw do białej, czarnej i czerwonej. Posługuje się szablonami. Zakłada firmę relamową, w której realizuje swoje pomysły druku funkcjonalnego. W 1928 r zamieszkał na stałe w Paryżu, powrócił do malarstwa figuratywnego, malował portrety.
Przez krytykę światową uznany za jednego z kilkuset najwybitniejszych twórców XX wieku/ "ARTof the 20th Century" TASCHEN 2000./
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]