Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
NEWTON Helmut | Jassara, rue Aubriot, 1976 r.

Helmut NEWTON (1920 Berlin - 2004 Los Angeles)

Jassara, rue Aubriot, 1976 r.

lifetime print
fotolitografia/papier barytowy, 37,5 x 25 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: `Helmut Newton`
na odwrociu nalepka: `Photo Helmut Newton |Offset lithographie Signee au crayon` | Galerie Grace Radziwill`, pieczęć: `Grace Radziwill`

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i słynnych fotografów XX w. Niezależną karierę rozpoczął po II wojnie światowej, zajmował się fotografią mody, współpracując m.in. w "Vogue". Wypracował własny styl, który cechował się sadomasochistycznymi i fetyszystycznymi podtekstami. Wkład Newtona w rozwój fotografii XX wieku nie polega wyłącznie na prowokacji, ale również na zdolności przewidywania i intuicji, umiejętności wyobrażenia sobie i ukazania kobiet dokładnie takich, jakimi są na początku XXI wieku. Kobiet, które przewodzą, a nie podporządkowują. Fotograf stworzył nowy obraz kobiety, która wie do czego dąży i potrafi to osiągnąć. To właśnie z tego powodu prace Newtona tak szokowały. Jego aranżowane zdjęcia odkrywały nowy rodzaj wolności oraz fantazje z niej zrodzone. Poprzez twórczość Newtona przełamano tabu moralności, odmieniając mentalność kobiet, które po raz pierwszy w historii przejęły świadomie kontrolę nad swoją seksualnością. Newton również przełamał skostniały schemat studyjnej fotografii modowej. Sam przyznawał, że woli wychodzić z aparatem fotograficznym na ulicę, do miejsc publicznych i co więcej, do prywatnych - tam gdzie mają dostęp tylko bogaci, miejsca do tej pory zakazane dla fotografów. Zdjęcia Newtona nigdy nie były poddawane cyfrowej obróbce czy retuszowi.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NEWTON Helmut

Fotografią interesował się już od najmłodszych lat, asystując Elsie Simon (zwanej również Yvą, zmarła 1942 r. w Majdanku). W 1938 r. opuścił Niemcy i krótko pracował w Singapurze jako fotograf dla “Straits Times”. W 1940 r. osiedlił się w Australii, wstąpił do jej wojsk, w których pracował do końca wojny zajmując się logistyką. Po wojnie założył własne studio i ożenił się z aktorką June Brunell. Po jakimś czasie przeprowadzili się do Europy, gdzie kursowali pomiędzy Londynem i Paryżem. Newton skoncentrował się głównie na fotografowaniu mody, pracował dla wielu znanych czasopism, m.in. dla francuskiej edycji “Vogue’a”. Stał się niekwestionowaną światową gwiazdą fotografii mody. Portretował także znane osobistości, nie tylko ze świata mody czy sztuki, ale także filmu i muzyki, m.in.: Carlę Bruni, Jacka Nicholsona, Gianniego i Donatelli Versace, Sophię Loren, Micka Jeggera i Jerryl Hall, Yvesa Saind Laurenta, Kate Winslet, Grace Jones i wielu innych.

Przez lata wypracował własny, charakterystyczny styl. Przedstawiał kobiety w sposób wyzwolony, prowokujący. Sam mówił, że “bohaterki jego zdjęć zawsze triumfują”. Przewrócił klasyczne postrzeganie fotografowania mody do góry nogami. Portretował modelki poza studiem, często w mieście. Pokazywał je jako dynamiczne, w pełni autonomiczne istoty. Często posługiwał się negliżem w zdjęciach, które nie były klasycznym aktem.

Dzikim tempem pracy zapłacił przebytym w wieku 50 lat zawałem serca. W tym czasie sporo pomagała mu żona, która fotografowała pod pseudonimem Alice Springs. Sama także związała się później z fotografią komercyjną, w roku 1978 r. odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa w Amsterdamie. W 1980 r. ukazał się jeden z najsławniejszych cykli Newtona “The Big Nudes”, przedstawiające akty dumnych, pięknych kobiet. Fotograf zginął w wypadku samochodowym w 2004 r. w Los Angeles. Krótko przed jego śmiercią została założona fundacja jego imienia. Ma ona na celu propagowanie, jak i ochronę dzieł Newtona i jego żony.

Informacje dla kupujących:

 

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
[email protected]
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

 

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]