Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
SCHEDEL Hartmann | Widok Krakowa, 1493

Hartmann SCHEDEL (1440-1514)

Widok Krakowa, 1493

Drzeworyt kolorowany; wym.: 255 x 530 mm; podwójna karta z "Liber Chronicarum", Nuremberg (oficyna Antona Kobergera), 1493; na odwrocie widok Lubeki oraz schematyczny wizerunek św. Stanisława (obydwa kolorowane); widok pochodzi z 2 edycji (pierwszej niemieckojęzycznej) z grudnia 1493 (I nakład, łaciński, z lipca 1493, miał nakład 1500 egz, II nakład, niemiecki, 1000 egz.).

Widok oprawiony. Najstarsze przedstawienie miast: Krakowa, Kazimierza i Kleparza. Towarzyszy mu obszerny opis miasta w tekście. Widok opracowany indywidualnie, wyróżnia się rozmiarami, odbity jest z dwóch klocków drzeworytniczych. Przedstawia schematyczny obraz zabudowy w pewnym stopniu zgodny z realiami Krakowa z końca XV wieku, uderza poprawnością topograficznej zgodności. Nad Krakowem wyeksponowano wzgórze wawelskie, zaznaczono ul. Grodzką prowadzącą do Rynku, gdzie widoczny kościół Mariacki. Z lewej strony miasto Kazimierz otoczone wodami obu odnóg Wisły, z murami obronnymi (w rzeczywistości były znacznie skromniejsze). Na horyzoncie pagórkowate Krzemionki z kościółkiem św. Benedykta. Z prawej strony, u dołu, przedstawiony schematycznie Kleparz z kościołem św. Floriana, u góry klasztor Norbertanek na Zwierzyńcu. Między nimi wije się, zgodnie z ówczesnym stanem, rzeka Rudawa. Na dalekim horyzoncie, po drugiej stronie Wisły, opactwo benedyktyńskie w Tyńcu. Nie ulega wątpliwości, że widok powstał przy udziale osoby dobrze znającej miasto. Za domniemanego współautora uważa się Konrada Celtisa, humanistę przebywającego w Krakowie w latach 1489-1491, który utrzymywał kontakty z Hartmannem Schedlem i mógł pomóc przy opracowaniu widoku- miasta.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
[email protected]
 
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]