Gwasz, tektura; 44x 68,5 cm w świetle oprawy Sygnowany l.d.: A.Gramatyka
Anna Gramatyka, córka malarza Antoniego, uczyła się malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Toli Certowicz w Krakowie, a do 1904 roku kontynuowała naukę w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu u Laurensa. Tworzyła w technice olejnej i pastelowej. Najczęściej malowała studia portretowe oraz pejzaże architektoniczne. Debiutowała na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1900 roku, a w 1902 roku wystawiała na Salonie Societé Nationale des Beaux-Arts. Od 1904 roku mieszkała w Krakowie wystawiając do 1917 roku w tamtejszym Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w latach 1905-1907 w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Związała się z Towarzystwem Polska Sztuka Stosowana, brała udział w jego wystawach. Projektowała witraże, afisze, znaki drukarskie, zajmowała się ilustratorstwem oraz pracą dydaktyczną (w latach 1912-1919). W latach 1925-1930 przebywała na południu Francji. Chętnie malowała pejzaże stosując w dążeniu do uproszczenia formy ostrą konturową kreskę. Niewiele prac malarki znajduje się w dzisiejszych zbiorach muzealnych. Między innymi w Bibliotece Ossolińskich przechowywana jest akwarela jej pędzla.
Malarka i graficzka, córka malarza Antoniego Gramatyki. Kształciła się w SSP dla Kobiet Toli Certowicz w Krakowie, do 1904 naukę kontynuowała w Paryżu w École des Beaux-Arts. W 1900 debiutowała w krakowskim TPSP, wiele wystawiała, m in. w warszawskim TPSP, ok. 1921 otrzymała w Krakowie nagrodę w konkursie na znaki drukarskie. Uczyła rysunku na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego w Krakowie. Tematem jej prac malarskich były pejzaże, realistyczne studia portretowe, malowane techniką olejna i akwarelową. Związana z Towarzystwem Polska Sztuka Stosowana projektowała m. in. witraże, afisze, znaki drukarskie, kartki pocztowe, ilustracje książkowe.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]