olej, tektura, 21 x 30 cm, sygn. p. d.: FPautsch Podobna kompozycja - „Bolechów w Galicji”, ok. 1920, olej, tektura 21,5 x 30,5 cm, reprodukowana w: „Fryderyk Pautsch. Pejzaże i inne tematy”, red. ks. A.J. Nowobilski, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, s. 67, poz. 33.
* opłata droit de suite
Malarz, uczeń krakowskiej ASP w pracowni J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego. Studia kontynuował w paryskiej Académie Julian. W 1906 zamieszkał we Lwowie, w 1912 przeniósł się do Wrocławia, gdzie na zaproszenie Hansa Poelziga podjął pracę w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego. W 1919 został kierownikiem poznańskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a od 1925 do lat powojennych prowadził katedrę malarstwa w ASP w Krakowie. Był członkiem licznych stowarzyszeń artystycznych, m. in. TAP Sztuka i wiedeńskiego Hagebundu. W czasie I wojny artysta służył w armii austriackiej (1914-1918), był na frontach w Galicji, na Bukowinie, w Serbii, Czarnogórze, Dalmacji, Włoszech i na Litwie. Silne związki artysty z Pokuciem, gdzie często i chętnie przebywał , zaowocowały serią obrazów o tematyce huculskiej. Są to prace malowane niezwykle ekspresyjnie, swobodnymi pociągnięciami pędzla, o żywej, nasyconej kolorystyce i wyrazistej fakturze.
PAUTSCH Fryderyk
Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J.P.Laurensa. Począwszy od 1903 r. często wyjeżdżał na Huculszczyznę. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wrocławiu; od 1919 kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i przemysłu Artystycznego w Poznaniu; w 1925 został profesorem Akademii krakowskiej. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzyszeń twórczych, uczestniczył w wielu wystawach. Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]