Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ROUBAUD Franz | KOZAK NA KONIU, około 1910

Franz ROUBAUD (1856-1928)

KOZAK NA KONIU, około 1910

Tusz, ołówek, tektura; 48 x 22,5 cm w świetle
Sygnowany p. d.: Roubaud
Na odwrocie dwie naklejki: Franz Roubaud|1856-1928 | Kozak na koniu, ok 1910 | tusz, pędzel, olówek, 49,5 x 23; Roubaud Franz | Kosake zu Pferd | 1856 Odessa 1928 München | Studie in sepia, recht unten voll signiert

Franz Roubaud był z pochodzenia Francuzem, synem emigrantów osiadłych w Odessie. Już w wieku 6 lat objawił zdolności rysunkowe i rozpoczął naukę. Jako 21-letni młodzieniec wyjechał na studia artystyczne do Monachium. W latach 1877-1878 studiował w Monachium - początkowo w Akademii, u K. Piloty`ego, O. Seitza i W. Dieza. W latach 1878-80 kształcił się w klasie antyku i technologii malarskiej, jednak ze względu na trudności finansowe zmuszony był powrócić do Odessy. W 1881 roku postanowił odwiedzić kraj swoich przodków, wyjechał do Paryża i na południe Francji. Pod koniec roku powrócił do Monachium, lecz nie na Akademię. Związał się ze środowiskiem polskich artystów, skupionych wokół Józefa Brandta i kształcił się w jego prywatnej szkole. To właśnie osobowości Brandta i Wierusza-Kowalskiego wywarły największy wpływ na jego twórczość. Zafascynowany Kaukazem w latach 1883-84 zwiedzał Erewań, Tyflis, Baku, Bucharę, Taszkient, malując sceny z życia tamtejszych mieszkańców, konie, jeźdźców, Czerkiesów, Kozaków, miejskie bazary, polowania i miejscowe zabytki. Wypracował swój indywidualny styl, któremu pozostał wierny do końca życia. W 1885 roku otrzymał zamówienie z Petersburga. Miał wykonać 17 dużych płócien do dekoracji Sali Sławy w Tyflisie, wybudowanej dla upamiętnienia poległych na południowej granicy. Pracował nad zleceniem do 1890 roku, kilkakrotnie wyjeżdżając na Kaukaz. Dzieło uwieńczyła panorama Zdobycie górskiej twierdzy Achulgho na Kaukazie, zakupiona przez cara Aleksandra III. Jego sukces wzbudził zainteresowanie księcia Luitpolda w Monachium, co zaowocowało kolejnymi zamówieniami. Rosła sława i umacniała się pozycja artysty. Car Mikołaj II zamówił u niego panoramę obrony Sewastopola. Artysta otrzymał za nią tytuł profesora zwyczajnego i w 1903 został mianowany dyrektorem Wydziału Malarstwa Batalistycznego Akademii Petersburskiej. Ze względu na sytuację polityczną wyjechał tam jednak dopiero w 1908 roku i prowadził działalność pedagogiczną do roku 1911. Powrócił wtedy do Monachium i podjął pracę nad ostatnią panoramą - Bitwa pod Borodino na stulecie bitwy. Do końca życia mieszkał w Monachium, ale stale utrzymywał kontakty z Petersburgiem.
Pełne dynamizmu, całopostaciowe ujęcie Kozaka siedzącego w siodle, trzymającego lewą dłonią wodze, prawą wznosząc jednocześnie ku górze. Na plecach przewieszoną ma broń, u pasa duży tasak. Usta rozchylone w okrzyku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ROUBAUD Franz
Pochodził z rodziny francuskich emigrantów osiadłych w Odessie. Studia artystyczne odbył w l. 1877-78 w monachijskiej ASP pod kierunkiem K. Piloty'ego, O. Seitza i W. Dieza. Naukę kontynuował w prywatnej szkole w pracowni J. Brandta. Zasadniczym tematem jego malarstwa były sceny batalistyczne i motywy orientalne, w tym przede wszystkim rodzajowe epizody z Kaukazu, Tyflisu, Baku, Buchary i Taszkientu - wyprawy, pojedynki, polowania i miejskie bazary. Bohaterami jego obrazów byli Czerkiesi, Kozacy i Kurdowie, których wizerunki utrwalał z zacięciem naturalisty. Był twórcą panoram "Zdobycie górskiej twierdzy Achulgho na Kaukazie w 1859 r.", "Oblężenie Sewastopola w r. 1854/1855" i "Bitwy pod Borodino" (1912) upamiętniającej setną rocznicę walk. W l. 1883 i 1884 artysta odbył podróż po Kaukazie, której reminiscencje utrwalił w wielu obrazach. Podobne motywy tematyczne opracował Roubaud w obrazach "Rynek w Samarkandzie", "Bazar w Samarkandzie" repr. w książce H. P. Bühlera, "Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni. Polska szkoła monachijska" (Warszawa 1997, il. 86, 87).
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]