Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ŻMURKO Franciszek | Portret (Święty Łazarz), 1877 r.

Franciszek ŻMURKO (1859-1910)

Portret (Święty Łazarz), 1877 r.

olej/płótno, 97 x 73 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'F. Żmurko | 77 | Monachium'

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Bernd Rieber, Stuttgart
- kolekcja prywatna, Polska

Franciszek Żmurko odbył niejedną podróż do Włoch, wielokrotnie odwiedzał także Holandię. Podróże skłaniały artystę do doskonalenia techniki, a przede wszystkim do szukania nowych tematów malarskich poprzez powracanie do dzieł dawnych mistrzów. Żmurko znany był współczesnym przede wszystkim jako piewca kobiecego piękna i powabu, lecz pragnienie rozwoju skłaniało go do podejmowania różnorodnej tematyki, w tym kompozycji alegoryczno-symbolicznych, historycznych i religijnych. Prezentowana praca jest przykładem zmierzenia się z wielowiekową tradycją w przedstawieniu nowotestamentowej sceny "Wskrzeszenia Łazarza". Franciszek Żmurko przedstawia postać Łazarza w sposób, w jaki zwykł portretować bohaterki swoich płócien, odbiegając od wypracowanej tradycji ikonograficznej. Samotna postać ukazana w popiersiu znajduje się w bliżej nieokreślonej przestrzeni, a z ciemności grobowca wydobywa ją rzutowo padające światło. Wychudłe, dotknięte chorobą i kościste ciało spowija czerwona szata. Malarz nie przedstawia świadków cudu, a co ważniejsze Jezusa. Jego obecność sugerować może jedynie padające na ciało Łazarza światło. Głównym przedmiotem rozmyślań malarza stają się słowa Chrystusa dotyczące istoty śmierci: "Łazarz, przyjaciel nasz, zasnął, lecz idę, aby go obudzić" ( J 11, 11). Żmurko decyduje się na przedstawienie sceny odejścia jako zaśnięcia i nawiązuje tym samym do monologu Hamleta: "Umrzeć - usnąć / Spać - i śnić może?" (William Shakespeare, Hamlet, w przekładzie Stanisława Barańczaka). Kompozycja, ograniczona do jednego zaledwie bohatera, dzięki zabiegom światłocieniowym, bliskim Caravaggiowi i Rembrandtowi, nabiera nieoczekiwanego dramatyzmu. Równocześnie bije od niej niespotykany spokój, gdyż twarz mężczyzny o półprzymkniętych oczach wskazuje na moment spokojnego przejścia do innej rzeczywistości, zaśnięcia.

Franciszek Żmurko naukę rysunku i malarstwa rozpoczął u Franciszka Tepy we Lwowie, a kontynuował w latach 1874- 81 u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w Wiedniu, Rzymie i w monachijskiej Akademii u A. Wagnera (1878- 80). Po studiach, do roku 1882, mieszkał w Krakowie, później osiadł w Warszawie. Wiele podróżował- zwiedził Francję, Niemcy, Holandię, Petersburg. Prace artysty cieszyły się wielkim uznaniem krytyki i publiczności; brał udział w licznych wystawach w kraju (w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Wilnie, Żytomierzu) i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii, Anglii, a także w Chicago i San Francisco. Malował akademickie kompozycje o tematyce antycznej, alegoryczno- symbolicznej, a niekiedy historycznej i religijnej oraz portrety.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ŻMURKO Franciszek
Studiował w SSP w Krakowie m.in. u J. Matejki. Naukę kontynuował w ASP w Wiedniu oraz w Monachium.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]