olej/płótno, 58 x 107 cm sygnowany i datowany p.d.: 'Wastkowski | 1879'
W centrum kompozycji Franciszka Wastkowskiego znajduje się złamane drzewo, pochylające się nad taflą wody. Ten element spaja ze sobą wszystkie składniki pejzażu - wodę, ziemię i niebo. Ekspresyjny charakter drzewa przypomina o zdolności malarzy realistów do budowania atmosfery i aluzyjnego sugerowania treści prostymi środkami. Troje dzieci, siedzących w silnym świetle, pomaga dorosłym i naprawia sieci. Franciszek Wastkowski dzielił życie między obowiązki urzędnika bankowego a malarską pasję. Artysta związany był z Warszawą, w latach 60. i 70. XIX wieku wykonywał rysunki do drzeworytów dla wydawanego tu "Tygodnika Ilustrowanego". W swoich pracach malarskich, będących rzadkością na rynku aukcyjnym, przedstawiał widoki wsi. Ogarniały one przeważnie ludzką osadę wraz z zamieszkującymi ją ludźmi - w formie niewielkich rozmiarów sztafażu - zatopionych w pejzażu. W harmonijnie ujmowanych widokach uderza pokrewieństwo z pejzażowym malarstwem holenderskim Złotego Wieku. Piaszczyste wydmy Mazowsza przypominają atmosferą krajobrazy Salomona van Ruysdaela. Obaj malarze mieli też w zwyczaju czynić z pojedynczych, rosnących samotnie drzew ważne punkty kompozycji. Wobec szczupłych wiadomości biograficznych dotyczących Wastkowkiego trudno jednak powiedzieć, czy podobieństwa te miały charakter artystycznego pokrewieństwa czy inspiracji twórczością Holendra. Wastkowski był również utalentowanym malarzem wedut, odtwarzającym widoki XIX-wiecznej Warszawy. Kolejnym stale obecnym bohaterem obrazów malarza były Tatry. Podobnie jak inni tzw. mali mistrzowie polskiego pejzażu XIX wieku (Alfred Schouppé, Franciszek Ruśkiewicz, Feliks Brzozowski) artysta wystawiał swoje prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Jego dzieła znajdują się w ważnych kolekcjach publicznych.
Franciszek Wastkowski - malarz rodzajowy, pejzażysta. Był uczniem F. Brzozowskiego. Od roku 1867 wystawiał w Zachęcie, gdzie też znajdują się jego obrazy i rysunki. Malował najczęściej sceny rodzajowe oraz pejzaże.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]