technika mieszana, papier, 39,4 x 26,4 cm; sygn. i opisany u dołu.: f. Starowieyski sc. SOPOT 1961, p. d.: Jan Byk. pinx.
Kolekcja prac na papierze Franciszka Starowieyskiego
Franciszek Starowieyski, malarz, rysownik, grafik, scenograf, twórca plakatów, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu" studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Stworzył także unikalną formułę publicznego spektaklu jakim był Teatr Rysowania, realizowany od 1980 roku. Jako znawca i pasjonat sztuki baroku czerpie z jej bogactwa formalnego i z wyobraźni dawnych mistrzów.
Prezentowany zbiór rysunków surrealistycznych pochodzi z końca lat pięćdziesiątych i z lat sześćdziesiątych. W tym okresie wyraźnie kształtuje się charakterystyczny styl i ekspresja późniejszych prac Starowieyskiego. Zaskakujące surrealistyczne zestawienia form i dowcipne gry motywów artysta opatruje żartobliwymi komentarzami. Wkraczają także hybrydyczne kreatury zderzone z erotyką rubensowsko bujnych aktów i fragmentów ciał, przesycone klimatem makabry i groteski. Wreszcie pojawiają się kaligraficzne inskrypcje i sygnatury, które stają się integralnym plastycznym składnikiem kompozycji. W tym okresie Starowieyski zaczyna antydatować swoje prace o 300 lat, zgodnie z przekonaniem, iż wcielił się w niego duch przodka żyjącego w XVII wieku.
Wczesne rysunki mistrza sporadycznie występują na rynku antykwarycznym, przez co oferowana kolekcja może być wartościowym uzupełnieniem zbiorów, dającym wgląd we wczesny etap twórczości artysty.
Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-1952), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Znany jest również pod pseudonimem Jan Byk.
Grafik, malarz i scenograf. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z "kultowych" polskich artystów współczesnych. Autor licznych plakatów teatralnych i filmowych, np. Idy marcowe J. Kilty`ego (1968), Życie rodzinne (1971) i Iluminacja (1973) Krzysztofa Zanussiego, Białe małżeństwo T. Różewicza, Portret Doriana Graya J. Osborne`a, oraz grafiki książkowej, m.in. ilustracji do Karnawału Stanisława Dygata (1968), projektów scenograficznych dla teatrów i telewizji - od grafiki artystycznej po malarstwo olejne i ścienne.
Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej. Jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat.
Był pomysłodawcą i realizatorem spektakli Teatru Rysowania w czasie których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej.
Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował ponad 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu".
Artysta jest bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego Bykowi chwała. Grał również jako aktor w filmach Andrzeja Wajdy (Danton) i Krzysztofa Zanussiego (Struktura kryształu). Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. innymi w: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]