Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
STAROWIEYSKI Franciszek | Bez tytułu, 1968

Franciszek STAROWIEYSKI (1930 Bratkówka k. Krosna - 2009 Warszawa)

Bez tytułu, 1968

tusz papier,
33 x 22 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu.: F v. B. S. 1968. VIENNAM FECIT

Kolekcja prac na papierze Franciszka Starowieyskiego

Franciszek Starowieyski, malarz, rysownik, grafik, scenograf, twórca plakatów, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu" studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Stworzył także unikalną formułę publicznego spektaklu jakim był Teatr Rysowania, realizowany od 1980 roku. Jako znawca i pasjonat sztuki baroku czerpie z jej bogactwa formalnego i z wyobraźni dawnych mistrzów.

Prezentowany zbiór rysunków surrealistycznych pochodzi z końca lat pięćdziesiątych i z lat sześćdziesiątych. W tym okresie
wyraźnie kształtuje się charakterystyczny styl i ekspresja późniejszych prac Starowieyskiego. Zaskakujące surrealistyczne zestawienia form i dowcipne gry motywów artysta opatruje żartobliwymi komentarzami. Wkraczają także hybrydyczne kreatury zderzone z erotyką rubensowsko bujnych aktów i fragmentów ciał, przesycone klimatem makabry i groteski. Wreszcie pojawiają się kaligraficzne inskrypcje i sygnatury, które stają się integralnym plastycznym składnikiem kompozycji. W tym okresie Starowieyski zaczyna antydatować swoje prace o 300 lat, zgodnie z przekonaniem, iż wcielił się w niego duch przodka żyjącego w XVII wieku.

Wczesne rysunki mistrza sporadycznie występują na rynku antykwarycznym, przez co oferowana kolekcja może być wartościowym uzupełnieniem zbiorów, dającym wgląd we wczesny etap twórczości artysty.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STAROWIEYSKI Franciszek

Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-1952), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Znany jest również pod pseudonimem Jan Byk.
Grafik, malarz i scenograf. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z "kultowych" polskich artystów współczesnych. Autor licznych plakatów teatralnych i filmowych, np. Idy marcowe J. Kilty`ego (1968), Życie rodzinne (1971) i Iluminacja (1973) Krzysztofa Zanussiego, Białe małżeństwo T. Różewicza, Portret Doriana Graya J. Osborne`a, oraz grafiki książkowej, m.in. ilustracji do Karnawału Stanisława Dygata (1968), projektów scenograficznych dla teatrów i telewizji - od grafiki artystycznej po malarstwo olejne i ścienne.
Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej. Jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat.
Był pomysłodawcą i realizatorem spektakli Teatru Rysowania w czasie których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej.
Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował ponad 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu".
Artysta jest bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego Bykowi chwała. Grał również jako aktor w filmach Andrzeja Wajdy (Danton) i Krzysztofa Zanussiego (Struktura kryształu). Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. innymi w: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985).

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]