1948/2014 6 odbitek żelatynowo-srebrowych, papier, 48 x 32,5 cm - każda, nakład: 1/5
Cykl powstał w związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki konkursem na fotografię dokumentalną o walorach artystycznych. Artystka po wykonaniu prób z wieloma doświadczeniami chemicznymi, zdecydowała się na rejestracje mieszania się dwóch cieczy o kontrastowych barwach: wody i tuszu. Cały cykl fotograficzny został nagrodzony na II Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii w Poznaniu w 1949 roku. Odbitki wykonane współcześnie z oryginalnych negatywów Fortunaty Obrąpalskiej z 1948 roku obrazują kreacyjną metodę twórczą artystki, która doprowadziła do eksponowanych na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (grudzień 1948 r.) słynnych kompozycji tj. Tancerka, Przekleństwo, bądź Cisza. Wystawa: Fortunata Obrąpalska. Między Piktorializmem a Eksperymentem, Fundacja 9/11 Art Space, Poznań (2014) - reprudukowane także w książce wydanej z okazji wystawy.
OBRĄPALSKA Fortunata
Fortunata Obrąpalska to wybitna postać polskiej fotografii. W jej twórczości spotyka się wiele, często sprzecznych ze sobą wątków. Z jednej strony fotografia piktorialna, realizowana pod wpływem Jana Bułhaka, z którym poznała się przed II wojną światową, z drugiej surrealizujący eksperyment oraz socrealizm. Jest autorką słynnego cyklu Dyfuzja w cieczy z 1948 roku, który został doceniony za łączenie walorów dokumentalnych i artystycznych. Po wojnie, razem z mężem, również fotografem, osiadła w Poznaniu. Po bardzo interesującym epizodzie socrealistycznym, poświęciła się fotografii przyrodniczej i pracowała dla Akademii Rolniczej w Poznaniu realizując jednocześnie swój własny, artystyczny cykl poetyckich i tajemniczych fotografii roślin.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]