I połowa lat 50. XX w. odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 39,4 x 29,1 cm (40,3 x 29,8 cm), vintage print
Artystka należała do grona twórców, którzy na przełomie lat 40. i 50. przeciwstawili się panującej wówczas estetyce i, odchodząc też od tematów wynikających z politycznych okoliczności, koncentrowali się na motywach abstrakcyjnych. Obrąpalska zaprezentowała wiele takich kompozycji, budząc tym samym wiele kontrowersji. Później pojawiły się też, jak w prezentowanej pracy, motywy roślinne. Monika Kozień, pisząc o jej twórczości, tłumaczy te wybory następująco: "Artyści porzucali wszelkie tematy narracyjne na rzecz eksploracji drobnych, z pozoru niezauważalnych przejawów rzeczywistości, które z kolei stawały się punktem wyjścia do subiektywnych skojarzeń". Wystawa: Fortunata Obrąpalska. Między piktorializmem a eksperymentem, Fundacja 9/11 Art Space, Galeria Piekary, Poznań (2014). Publikacja: Fortunata Obrąpalska (Galeria Miejska Arsenał, 1999); Fortunata Obrąpalska. Między piktorializmem a eksperymentem (Fundacja 9/11 Art Space, 2014).
OBRĄPALSKA Fortunata
Fortunata Obrąpalska to wybitna postać polskiej fotografii. W jej twórczości spotyka się wiele, często sprzecznych ze sobą wątków. Z jednej strony fotografia piktorialna, realizowana pod wpływem Jana Bułhaka, z którym poznała się przed II wojną światową, z drugiej surrealizujący eksperyment oraz socrealizm. Jest autorką słynnego cyklu Dyfuzja w cieczy z 1948 roku, który został doceniony za łączenie walorów dokumentalnych i artystycznych. Po wojnie, razem z mężem, również fotografem, osiadła w Poznaniu. Po bardzo interesującym epizodzie socrealistycznym, poświęciła się fotografii przyrodniczej i pracowała dla Akademii Rolniczej w Poznaniu realizując jednocześnie swój własny, artystyczny cykl poetyckich i tajemniczych fotografii roślin.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]