Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
RUSZCZYC Ferdynand | PRZEDWIOŚNIE - Studium. Widok z okien pracowni artysty w Bohdanowie, 1899-1900

Ferdynand RUSZCZYC (1870-1936)

PRZEDWIOŚNIE - Studium. Widok z okien pracowni artysty w Bohdanowie, 1899-1900

olej na płótnie naklejonym na tekturę, 35,3 x 29,2 cm,
na odwrocie fragmenty kartki wystawowej z warszawskiej Zachęty (czytelne m.in. tytuł Studium i Rusz... Ferdynand), zapewne z r. 1907.

Dołączona Opinia syna artysty - Edwarda Ruszczyca, z 15 IV 2002, stwierdzająca bezsporne autorstwo obrazu

Dołączona Opinia syna artysty - Edwarda Ruszczyca, z 15 IV 2002, stwierdzająca bezsporne autorstwo obrazu. Czytamy w niej:

"Kompozycja [...] przedstawia fragment istniejącego wówczas modrzewiowego dworu w Bohdanowie. Bohdanów był majątkiem rodzinnym Ruszczyców, leżał w d. powiecie oszmańskim w Ziemi Wileńskiej /obecnie Białoruś/.
W 1870 roku we dworze bohdanowskim urodził się Ferdynand Ruszczyc, przyszły malarz, rysownik, grafik, inscenizator, działacz społeczno-kulturalny, pedagog - profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie /1904-1907/, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie /1907-1908/ i Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie /1919-1932/. Po ukończeniu w 1897 Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu Ruszczyc przebywał w latach 1898-1904 głównie w Bohdanowie, gdzie istniał stary dwór modrzewiowy z 1690 r. i duży, murowany, piętrowy dom zwany Murem, gdzie na I piętrze artysta urządził swoją pracownię. Powstał wówczas najsłynniejsze jego obrazy jak m.in. Ziemia, 1898, Ballada 1899, Młyn 1898, Pustka 1901. W owych latach Ruszczyc namalował wiele studiów olejnych, których tematem były ulubione przez niego motywy związane z okresem budzącej się wiosny, topniejącego śniegu czy roztopów wiosennych. Przykładem mogą być studia Śnieg nad wodą z 1899 czy Krajobraz wiosenny, 1900.
Opiniowane Studium Ruszczyca przedstawia widok z okna pracowni artysty na część środkową dworu z gankiem, widocznym w prawej górnej części obrazu. Obok ganku pokrytego gontem _- fragment ściany dworu z kawałkiem ośnieżonego dachu; poniżej z prawej strony obrazu widać kawałek grządki biegnącej wzdłuż domu z z żerdkami podtrzymującymi krzewy. [...]. Studium przecina na ukos ścieżka z topniejącym śniegiem, biegnąca wzdłuż ku wejściu do ogrodu. Z lewej strony Studium u góry zaznaczone jest pionowymi pociągnięciami pędzla wysokie, drewniane ogrodzenie ogrodu.


Godnym uwagi jest, że artysta w swoich studiach z lat ok. 1898-1900 czy też w omawianym Studium, stosował zestawienie świetnie oddanej bieli śniegu z ciemnoniebieskim kolorem wody. Interesującym jest także zapis artysty w jego Dzienniku:
Bohdanów 15 IV 1900
Śnieg. Obfity śnieg, taki biały na słońcu, taki siny w cieniu. Miękki topnieje. Czuć, że zniknie prędko jak się zjawił nagle, niespodziewanie. Zjawisko piękne i krótkotrwałe, jak zawsze najpiękniejsze. Przez okno pracowni maluję studium i wydaje mi się silne...".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RUSZCZYC Ferdynand
Urodził się w 1870 roku w Bohdanowie koło Wilna, zmarł w 1936 roku w Bohdanowie koło Wilna. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu m.in. w klasie pejzażu pod kierunkiem I.I. Szyszkina. Jego profesorem i mistrzem stał się A.I. Kuindżi. Otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia. W listopadzie 1897 otrzymał dyplom i tytuł artysty. Do 1900 uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 roku wystawiał w TZSP w Warszawie. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym także wystawiał. Od 1903 roku współpracował przy tworzeniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907). Był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Wilnie. Malował surowe, północne pejzaże o silnym ładunku symbolizmu, kompozycje fantastyczne, widoki wnętrz.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]