Olej, płótno dublowane, 32 x 49,5 cm Sygnowany p.d.: Fr.Ruszczyc Do krosna przytwierdzona tekturka z naklejonym orzeczeniem autentyczności autorstwa dr Kazimierza Buczkowskiego z 24 XI 1942 roku oraz nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie p 323/02/1/; na krośnie mała nalepka pisana na maszynie: Wystawa monograficzna | Ferdynanda Ruszczyca | w Muzeum Narodowym | w Warszawie 15.07-8.09 2002
Obraz brał udział w wystawie monograficznej Ferdynanda Ruszczyca w Muzeum Narodowym w Warszawie w roku 2002. Został wówczas poddany konserwacji w pracowni muzealnej. Ponieważ wystawa ta i jej katalog zostały wcześniej przygotowane przez MN w Krakowie- rzeczony obraz nie został uwzględniony w katalogu.
Ferdynand Ruszczyc absolwent ASP w Petersburgu, gdzie był uczniem Iwana Szyszkina i Archipa Kuindżiego zdobył szereg stypendiów, które umożliwiły mu wyjazdy zagraniczne , m.in. na Krym, do Francji, Niemiec, Włoch i Szwecji. Zadebiutował jeszcze w Petersburgu w roku 1897. Po studiach wrócił w r. 1898 do rodzinnego Bohdanowa, w tym samym roku namalował słynny symboliczny obraz Ziemia, ukazujący strudzonego oracza między niebem a ziemią. Obraz ten będący przejmującym artystycznym wyrazem ludzkiego losu należy do najsłynniejszych dokonań polskiego malarstwa symbolicznego. Przed I wojną światową Ruszczyc działał w Wilnie, gdzie projektował scenografie teatralne, zorganizował wystawę Ars w r.1903. Od 1904 został profesorem w ASP w Warszawie, a od 1907 objął katedrę malarstwa pejzażowego w ASP w Krakowie. Po zakończeniu wojny był organizatorem i dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. W 1935 otrzymał tytuł honorowego profesora tej uczelni w uznaniu zasług dla jej rozwoju. Malował pejzaże z Wileńszczyzny, które cechują niezwykłe walory dekoracyjne i ekspresyjne, co jest efektem nie tylko niezwykłego kadrowania, ale i techniki malarskiej zbliżonej do ekspresjonistycznego malarstwa niemieckiego ok.1900. Tematami jego obrazów stały się nie tylko widoki rodzimego Bohdanowa, strumieni, pól, sadu, starego młyna nad rzeką - ale i kompozycje historiozoficzne, takie jak Przeszłość, ok.1902-02 czy Nec Mergitur z ok.1904-05 (oba obrazy w wileńskim Dailes muziejus) ukazujący wspaniały okręt o rozpiętych żaglach płynący nocą przez wzburzone fale oceanu - jako symbol niezniszczalności myśli o odrodzeniu państwa polskiego. Wiejski pejzaż o przedwiośniu, przedstawia porę roku, kiedy drzewa są jeszcze bezlistne, ale na ziemi zielenieje już trawa. Na pierwszym planie szeroki pas jasnobeżowych grud ziemi, przypominających kamienie rozciąga się przez cała szerokość kompozycji. Z nim grupa nagich drzew, sięgających góry kompozycji. Mocne światło padające od strony widza wydobywa rysunek skręconych konarów i zielonkawy kolor porastającego je mchu. Pod drzewami, kładą się na ziemi długie cienie. W głębi po prawej za jasno oświetlonym rżyskiem, wśród rudawych drzew pobielone chałupy o brązowych dachach, pod jasnoniebieskim pogodnym niebem. Kompozycja ma spokojny statyczny charakter, dzięki temu, że barwy są lekko przygaszone a konary drzew potraktowane zostały dekoracyjnie, jakby obwiedzione brązowym konturem i wypełnionym beżowym i zielonym kolorem stosunkowo płasko - co podkreśla przede wszystkim ich gięte, płynne linie tak charakterystyczne dla sztuki dekoracyjnej około 1900. Jest ten widok zupełnie odmiennie pokazany jak pełne ekspresji Stare jabłonie z r. 1900 (Muzeum Narodowe w Warszawie), gdzie z mroku wydobywają się białe konwulsyjnie niemal poskręcane konary jabłoni, przez co sad nabiera klimatu tajemniczości, niemal grozy. Tutaj dominuje spokój i słońce, które obnaża ubogość barw ziemi po zimie.
RUSZCZYC Ferdynand
Urodził się w 1870 roku w Bohdanowie koło Wilna, zmarł w 1936 roku w Bohdanowie koło Wilna. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu m.in. w klasie pejzażu pod kierunkiem I.I. Szyszkina. Jego profesorem i mistrzem stał się A.I. Kuindżi. Otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia. W listopadzie 1897 otrzymał dyplom i tytuł artysty. Do 1900 uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 roku wystawiał w TZSP w Warszawie. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym także wystawiał. Od 1903 roku współpracował przy tworzeniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907). Był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Wilnie. Malował surowe, północne pejzaże o silnym ładunku symbolizmu, kompozycje fantastyczne, widoki wnętrz.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]