Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
RUSZCZYC Ferdynand | Chata, około 1900 r.

Ferdynand RUSZCZYC (1870-1936)

Chata, około 1900 r.

olej/płótno, 98 x 96 cm

LITERATURA:
- Metaphor and myth : literary and historical motifs in polish art at the turn of the 19th century, katalog wystawy, Szczecin 2008, s. 141
WYSTAWIANY:
- Metafora i mit. Motywy literackie i historyczne w sztuce polskiej przełomu XIX i XX wieku, wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Łotewskim Muzeum Narodowym w rydze oraz Muzeum Sztuki Kumu w Tallinie, 2008

Jeszcze z okresu studiów pochodzi zapisek, który wskazuje na żywe, emocjonalne reagowanie Ruszczyca na świat przyrody. 25 czerwca 1895 roku malarz zanotował w swoim dzienniku: "(...) dojechaliśmy do Bajdarskich Wrót. Ale tu jakiż nas widok czekał. Byliśmy w chmurach, albo raczej nad chmurami. Wiatr je pędził na wszystkie strony i przez nie przeświecała się cudowna panorama. Takie zrobiło to na mnie wrażenie, tak chciałem wszystko ogarnąć!". Niebo i to, co się na nim dzieje, zwracało szczególną uwagę artysty - też tydzień wcześniej. W niedzielę 18 czerwca pisał w dzienniku: "Wstałem o 4-ej rano i poszedłem na górę. Trafiłem na cudowny wschód. Było to najbardziej budujące niedzielne nabożeństwo. Takie obłoki, takie oświetlenie, żem nie wiedział od czego zaczynać".Fascynacja naturą i zjawiskami atmosferycznymi z jaką mamy do czynienia u młodego Ruszczyca (zarówno w jego zapiskach, jak i sztuce), towarzyszyła mu właściwie przez całe jego artystyczne życie. Prezentowany w naszym katalogu obraz, "Chata" pokazuje, jak daleką drogę przebył artysta - zaczynając od zachwytów nad dzikim klimatem słonecznego Krymu, Ruszczyc w okresie Młodej Polski przeszedł do tematyki rodzimej. Prezentowany obraz pochodzi najpewniej z dojrzałego okresu twórczości. W 1900 roku Ruszczyc namalował "Strzechę i chmurę" (obraz w kolekcji prywatnej), którą można uznać za blisko związaną z oferowaną pracą. Kompozycja przedstawia górną część chaty, kryjąca ja strzechę, dwa drzewa oraz nie całkiem pochmurne niebo. "Chata" wydaje się doprowadzeniem pomysłu "Strzechy i chmury" do jego ostatecznej formy. Z płótna zniknęły drzewa, budynek zajmuje większą część płótna, a przez chmury tylko nieznacznie prześwituje niebo. Malarz wybrał tu ciekawy, niski punkt obserwacji. Pozwoliło to zredukować obraz do dwóch stref. W wymowny sposób stykają się tu ze sobą: dom, kojarzący się z żywiołem ludzkim, i ciążące nad nim niebo, zajęte przez gęste kłębowisko wspaniale malowanych chmur. W sensie ideowym kompozycja jest więc bliska słynnej pracy Ruszczyca "Ziemia" z 1898 roku (Muzeum Narodowe w Warszawie) - ukazującej oracza pracującego pod barokowo skłębionym obłokiem.
W 1890 roku ukończył ze złotym medalem gimnazjum klasyczne w Mińsku Litewskim i rozpoczął studia prawnicze w Petersburgu. W 1892 roku przeniósł się na tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, gdzie od 1897 roku studiował pod kierunkiem I. Szyszkina i A. Kuindżiego. W okresie studiów odbył kilka podróży, m.in. na Krym (1894 i 1895) oraz do Berlina i Szwecji przez Królewiec, Szczecin i Rugię (1896 r.). W 1897 roku osiadł w Bohdanowie, skąd w następnym roku odbył wielką podróż po Europie (Niemcy, Francja, Belgia, Szwajcaria, Włochy). W 1903 roku brał czynny udział w organizowaniu warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, której profesorem był w latach 1904 - 07. W roku akademickim 1907/08 był profesorem krakowskiej ASP. W 1908 r. powrócił na Wileńszczyznę: mieszkał w Bohdanowie i w Wilnie. W 1918 roku zorganizował Wydział Sztuk Pięknych w Uniwersytecie im. Stefana Batorego; pełnił funkcję profesora tego Wydziału w latach 1919 - 32. Od 1900 roku czynnie działał w Towarzystwie Artystów Polskich "Sztuka" (w 1907 roku był prezesem, organizował kilka wystaw Towarzystwa, m.in. w Wilnie 1903 r. i Wiedniu 1908 r., wspólnie z J. Mehofferem). Ferdynand Ruszczyc był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy okresu Młodej Polski. Malował sceny alegoryczne, widoki miejskie i pejzaże.


Podatki i opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RUSZCZYC Ferdynand
Urodził się w 1870 roku w Bohdanowie koło Wilna, zmarł w 1936 roku w Bohdanowie koło Wilna. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu m.in. w klasie pejzażu pod kierunkiem I.I. Szyszkina. Jego profesorem i mistrzem stał się A.I. Kuindżi. Otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia. W listopadzie 1897 otrzymał dyplom i tytuł artysty. Do 1900 uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 roku wystawiał w TZSP w Warszawie. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym także wystawiał. Od 1903 roku współpracował przy tworzeniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907). Był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Wilnie. Malował surowe, północne pejzaże o silnym ładunku symbolizmu, kompozycje fantastyczne, widoki wnętrz.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]